Blog

Blog

Príspevokod užívateľa Minimie » 15.03.2017

Máte nejaké témy, ktoré vás zaujímajú? Neviete si dať s niečim rady? Čomu by sa malo Fitradio venovať? Sem s tipmi! :D
https://fitradio.sk/sk/2-blog
Minimie
Osobná trénerka
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 13.03.2017
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 8 krát
Bolo mu ďakované: 21 krát


Re: Blog

Príspevokod užívateľa Minimie » 24.03.2017

.....pridávam tip na jeden z najlepších článkov, aké som na tému suplementy čítala :007 čo myslíte?

Prohormóny vs. doba moderná


Neprebehne mesiac, kedy by sme sa z médií nedozvedeli, že náhle skolaboval vrcholový športovec. Príčiny takejto náhlej smrti však nikto nevysloví. Žiaľ takýchto prípadov v posledných rokoch pribúda, aj keď priestor na obrazovke dostanú skutočne len tí známi, tento problém sa týka všetkých. U športovcov, ktorí nerešpektujú odporúčania je toto riziko veľmi vysoké. Ak sa aj takýto prípad vyskytne, doktori veľmi radi hľadajú príčiny v doplnkoch výživy, v ich nesprávnom dávkovaní, jednoducho sa chytajú toho, na čo môžu preniesť zodpovednosť.

Situácia je však iná...

Za normálnych okolností je ľudský organizmus odolný, je schopný trénovať skutočne tvrdo, vie si poradiť aj s extrémnou záťažou a s kalorickým deficitom. Problém náhleho kolapsu, ktorý je buď ľahšej, ťažšej alebo smrteľnej formy môže mať hneď niekoľko príčin:
Zanedbanie prevencie

Veľakrát sa stáva, že ľudia vyhľadávajú pomoc odborníkov až vtedy, kedy je skutočne zle. Postoj ľudí k svojmu zdraviu je na Slovensku má špecifickú formu a ľudia aj keď vedia, že majú problémy, nechcú poznať skutočnú diagnózu. Niekedy je ale jej skoré určenie kľúčové pri ďalšej liečbe, oveľa viac sa stáva, že ľuďom nie je diagnostikované žiadne vážne ochorenie.

Prevencia má svoje uplatnenie najmä u ľudí, ktorí aktívne športujú. Tí by mali absolvovať pravidelné kontroly a najlepšie u športového lekára, ktoré je najerudovanejším odborníkom v športovej medicíne. Pokiaľ športovec navštevuje lekára pravidelne, ten je schopný odhaliť a zachytiť zdravotné problémy skôr a vie s nimi pracovať. Oceníte aj jeho odlišný prístup, než by ste zažili o klasického „obvoďáka.“
Robenie nezmyselných vecí

Uvedieme jeden príklad. Ľudia a najmä laici často a radi kritizujú prohormóny. Látky, ktorých sila je síce veľmi veľká, no sú vytvorené pre športovcov a pri ich disciplinovanom aplikovaní hrozí minimálne alebo žiadne riziko trvalého poškodenia zdravia. Na druhej strane je dnes veľmi módne pri zábave konzumovať kombináciu tvrdého alkoholu a energetických nápojov. Alkohol sám o sebe a najmä tvrdý, zaťažuje organizmus enormným spôsobom, negatívne ovplyvňuje hodnoty krvného tlaku smerom nahor a otupuje schopnosti.

Energetické nápoje sú zložené najmä z veľkého množstva cukru, pridaného kofeínu a taurínu, čo pôsobí stimulačne na organizmus. Človeka to nabudí a aj napriek únave, ktorú pociťoval, je schopný fungovať ďalších niekoľko hodín. Kofeín a taurín, ktoré sú v nápoji obsiahnuté, zvyšujú podľa lekárskej štúdie krvný tlak až o 10%. Zrýchľujú tepovú frekvenciu, čo môže viesť k náhlym srdcovým či mozgovým príhodám.

A teraz sa pýtame, aký zmysel má kombinovať látky, ktoré utlmujú a stimulujú zároveň? Ak odpoviete: „pre lepšiu zábavu“, asi je dočítanie tohto článku pre vás zbytočné.

Nedodržiavanie odporúčaní

Keď si dáte 2 – 3 pivá v priebehu víkendu, nič hrozné sa nestane, pokiaľ ale vypijete 2-3 pivá denne a toto obdobie trvá pomerne dlhú dobu, koledujete si o problém. Chceme tým povedať, že tak ako alkohol, pizza, koláče, aj PH sú vytvorené pre ľudí. Ten kto ich tvoril, ich nevytvoril s cieľom poškodzovať zdravie ľudí. Očakával však, že ľudia sa budú riadiť odporúčaniami. Tí, ktorí tak nerobia, robia obrovskú chybu.
Odporúčania sme zhrnuli do následných otázok:

Ak je na etikete napísané, že denná dávka sú tri kapsuly, prečo by ste ich mali užívať šesť?
Ak je odporúčaná dĺžka cyklu jeden mesiac, prečo ho predlžovať na dvojnásobok?
Ak máte zdravotné problémy, ktoré sú uvedené v etikete, na čo ste si aj tak PH zakúpili?
Ak sa odporúča po ukončení cyklu PCT, prečo ho neaplikujete?
Ak sa počas užívania PH neodporúča konzumácia alkoholu, načo pokúšať?

Ak tieto všeobecné odporúčania nedodržiavate počítajte s tým, že PH sa z pomocníkov vo vašom napredovaní stanú vaši nepriatelia. No pri odpovedi na otázku kto za to môže? Odpovieme, že PH to nie sú, je to vaše nezodpovedné správanie.
PH a krvný tlak

Ako všetci viete, PH a ich silné účinky môžu byť sprevádzané vedľajšími účinkami. Medzi pomerne frekventované patrí mierne zvýšený krvný tlak, ktorý môže byť spôsobený zvýšenou retenciou vody v organizme. Po skončení cyklu sa krvný tlak opäť upravuje do pôvodných hodnôt. Užívať PH pokiaľ sa liečite na hypertenziu je absolútne nevhodné.

Dnes je veľmi moderné užívať doplnky výživy. Stačí, ak mladý cvičenec ide raz do fitka a hneď hľadá doplnky výživy, ktoré mu zaručene pomôžu. Na to, aby tento proces urýchlil neváha prekračovať odporúčané dávkovanie aj niekoľkokrát. Obzvlášť nebezpečné je „prestreľovanie“ predtréningovými stimulantmi, silnými spaľovačmi tukov a ich kombinovanie s kofeínom alebo energetickými nápojmi. Takáto kombinácia je veľmi nebezpečná a môže privodiť zdravotné komplikácie spojené so srdcom, rovnako tak krvným tlakom. Neriskujte vaše zdravie!

Za všetko zlé môžu anabolické steroidy...

Anabolické steroidy v sebe ukrývajú veľké množstvo negatívnych vlastností, no neskolia vás k zemi v priebehu sekundy. Ich negatívne pôsobenie sa spája najmä s funkciou pečene, pokiaľ dopingový konzument vo výraznej miere užíva anaboliká v orálnej forme. Pokiaľ je ale športovec disciplinovaný, chápe zákonitosti fungovania vnútorných orgánov a nie je ľahostajný, vie aj toto riziko eliminovať na minimum. Látky, ktoré sú skutočným problémom a manipuláciou s nimi koketujete so smrťou sú diuretiká a inzulín.
Diuretiká

Sú farmaceutické látky, ktoré zabezpečujú vylučovanie solí, sodík a vody z obličiek. V skratke povedané podnecujú organizmus k zvýšenému vylučovaniu tekutín prostredníctvom moču. Lekári ich predpisujú pacientom, ktorí trpia ochoreniami srdca pečene alebo obličiek.

Ich účinky využívajú vo svojich záverečných prípravách kulturisti, kedy sa prostredníctvom nich snažia buď znížiť hmotnosť alebo zlepšiť finálnu formu pred nástupom na pódium. S neodbornou manipuláciou si však môže vyrobiť veľké problémy, ktoré môžu skončiť náhlym kolapsom a smrťou. Telo sa dostáva do extrémnej dehydratácie a výchylky v koncentráciách iónov (najmä hypokalémie a hyponatrémie), ktoré môžu viesť k rozvratu biochemických pochodov v organizme. Zvlášť nebezpečné sú v tomto ohľade zmeny koncentrácie krvného draslíka. Ich silu neodhadol výborný profesionálny kulturista Mohammed Benaziza a vo veku 33 rokov náhle počas súťaže v Európe zomrel. Po pitve sa zistilo, že bol extrémne dehydratovaný, čo spôsobilo zástavu srdca.

Inzulín

Inzulín je anabolický transportér, ktorý niekoľkonásobne urýchľuje presun proteínov a cukrov do svalov. Inzulín sa vyrába v základnom členení na dva typy - rýchlo pôsobiace (do 4 hodín po aplikácii) a dlho pôsobiace (viac ako 4 hodiny). Kulturisti sa uchyľujú k zneužívaniu prvého menovanej, rýchlej formy. Inzulín patrí k látkam, ktoré sa v kulturistike využíva z dvoch dôvodov.

1.Pokiaľ je vašim cieľom redukcia tuku,

2.Ak chcete nabrať svalovú hmotu.

To akým spôsobom s ním treba manipulovať nie je predmetom tohto článku. My sa pri inzulíne pozastavujeme z iných dôvodov. Pokiaľ ho aplikujete vo zvýšenej miere, alebo telu nedodáte dostatok sacharidov, keď vám po aplikácii začne klesať krvný cukor, môžete sa dostať do hypoglykemickej kómy a to je už len krok k definitívnej smrti. Myslíme, že nič nestojí za to, takto ľahkomyseľne hazardovať so svojim životom.


Čo napísať na záver

Prohormóny sú tu viac ako 20 rokov a boli špeciálne vytvorené pre športovcov. Nie je vôbec náhoda, že kolískou ich vzniku sú USA, krajina, z ktorej pochádzajú tí najlepší kulturisti sveta. PH boli dokonca niekoľko rokov bežne dostupné (veľa z nich stále je) v supermarketoch, lekárňach alebo v predajniach so suplementmi.

Či už sa jedná o rôzne proteíny alebo iné doplnky výživy, všetky majú svojich odporcov, rovnako tak prívržencov. Nechceme nikomu náš postoj vnucovať, každý nech si urobí názor sám a na základe vlastnej skúsenosti. Ak niekomu PH pomohli nabrať 5 kg za mesiac, možno to bude u vás iné a priberiete 10 kilogramov. Nezistíte to, pokiaľ to neskúsite.

K čomu sa ohradzujeme je to, že niekto tvrdí, že je lepšie užívať anabolické steroidy, synteticky vyrábané látky určené chorým ľuďom a zvieratám. Pokiaľ ste sa už pre PH rozhodli, asi to musíte myslieť s cvičením vážne, s rovnakou vážnosťou pristupujte aj k ich aplikácii a dodržiavajte odporúčania, o ktorých neustále píšeme.
Minimie
Osobná trénerka
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 13.03.2017
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 8 krát
Bolo mu ďakované: 21 krát

Re: Blog

Príspevokod užívateľa ARmax » 12.04.2017

Pridávam aj ja zaujímavý článok z Fitrádia :wink: -

NÁVRAT K ZÁKLADOM

Obrázok

Pre dnešnú dobu je charakteristické neustále napredovanie, takmer vo všetkých oblastiach. Kúpite si nový mobil a o rok zistíte, že tento model sa už nevyrába. Súčasnosť je veľmi dynamickým procesom a bohužiaľ tento trend sa nevyhol ani posilňovaniu a fitnes, ale...

Práve slovíčko ale, by sme chceli podčiarknuť. Za posledné desaťročie sa popri tradičnom posilňovaní v posilňovniach, aké ho poznáme z dávnej histórie a aké je aj v súčasnosti, sa pravidelne objavujú nové fitnes výstrelky, aby ľudia po čase zistili jediné konštatovanie. To čo má budúcnosť a čo vždy prežije, je to konzervatívne cvičenie s činkami a na strojoch, doplnené o aeróbne aktivity. Ak by sme mali vymenovať jednotlivé cvičebné odvetvia, ktoré tu boli a neprežili alebo dožívajú, môžeme tu zaradiť: aerobic, spinning, zumbu, jumping a mnohé iné. Každý z nich na začiatku fungoval veľmi dobre, priam extrémne účinne, a to asi aj kvôli skvelému marketingu, ktorý bol s týmito činnosťami vždy spájaný. No tak ako vývoj technológií, aj tu prišli nové veci a tie staré, ktoré neboli postavené na pevných základoch im museli jednoducho svoje miesto prepustiť. Podobná situácia je aj v oblasti stravovania. Neexistujú diéty, existuje len racionálne stravovanie.

Kto nepodľahol lákavej reklame, ten si stále uvedomuje, že základ toho, pokiaľ chce niečo so sebou urobiť, schudnúť, nabrať svaly, poprípade zlepšiť zdravotný stav, mal by využiť to, čo je rokmi overené a čo prežilo všetky možné nástrahy.

Stále je to o tvrdom tréningu a racionálnom stravovaní
Ľudia, ktorí pravidelne striedajú fyzické aktivity spôsobom, že dva mesiace posilňujú, potom skúšajú spinning a skončia ako nadšení návštevníci jumping tréningov hľadajú vo väčšine prípadov výhovorky a ľahšie cesty. Neuvedomujú si, že ľahšie cesty neexistujú. Pokiaľ nie je človek odhodlaný nechať v posilňovni maximum, návšteva jumpingového alebo hocijakého iného tréningu to zaň neurobí. Zabudnite na všetko a skúste sa pozrieť na to, ako trénoval a stravoval sa kráľ kulturistiky Arnold Schwarzenergger.

Strava
Arnold sa počas svojej kariéry pridržiaval nasledujúcich princípov:

Jesť treba často: jedlo konzumoval v pravidelných intervaloch 5 – 6 krát denne

Veľa kalórií a bielkovín: denne konzumoval 4000 kalórií a 250 g bielkovín

Načasovanie sacharidov: najviac sacharidov konzumoval do pol hodiny po skončení tréningu

Proteínové nápoje: tie konzumoval z dôvodu zvýšenia denného príjmu bielkovín

Príklad denného stravovania:

Jedlo 1: 3 – 4 celé vajcia, 2 kusy slaniny, 1 – 2 kúsky celozrnného chleba s mandľovým maslom, alebo ovsená kaša s medom, multivitamínový doplnok.

Pred tréningom: Kreatín s agmatinom pre zlepšenie tréningu

Po tréningu: Kreatín, proteínový koktail s vysokým obsahom BCAA, komplexné sacharidy a zdravé tuky.

Jedlo 2: 280 g červeného mäsa alebo grilovanej ryby, šálka zeleniny, 1 – 2 sladké zeiaky, orechy.

Jedlo 3: Proteínový koktail s vysokým obsahom BCAA, komplexné sacharidy a zdravé tuky.

Jedlo 4: 340 g grilovaného chudého mäsa, 1 – 2 šálky hnedej ryže, 1 – 2 šálky zeleniny.

Jedlo 5: 2 šálky tvarohu, kešu oriešky, mandle a vlašské orechy

Pred spaním: Proteínový koktail s obsahom 5-HTP na zlepšenie spánku a maximalizáciu rastu svalov.

Tréning
Pondelok a štvrtok - hrudník, brucho, chrbát

5 sérií tlakov veľkej činky na rovnej lavici a tlakov veľkej činky na lavici hlavou hore (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií rozpažovania malých činiek v ľahu na rovnej lavici a Pull-Over (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

4 série zhybov na hrazde (opakovania: do zlyhania, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií dvíhaní nôh vo vise (opakovania: 25, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií zdvihov veľkej činky v predklone alebo s malými činkami (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)


Utorok a piatok – ramená, biceps, triceps, brucho

Vzpieračský výtlak (opakovania 5, prestávka 45 sekúnd)

5 sérií tlaky malých činiek v stoji a predpažovanie malých činiek (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií príťahy veľkej činky k brade a zdvihy veľkej činky v stoji (biceps) (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií izolovaných bicepsových zdvihov s malými činkami a tlaky veľkej činky na rovnej lavici s úzkym úchopom (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií francúzskych tlakov v ľahu s veľkou činkou a francúzske tlaky malej činky v stoji (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií ohýbanie zápästia podhmatom a nadhmatom (opakovania: 30, 12, 10, 8, 6, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)


Streda a sobota – stehná, lýtka

5 sérií drepy s veľkou činkou a mŕtvy ťah (opakovania: 8 – 12, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií predklony s činkou na ramenách (opakovania: 8 – 12, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií výpady s veľkou činkou (opakovania: 8 – 12, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií prednožovanie a zanožovanie v sede (opakovania: 8 – 12, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

5 sérií výpony v stoji a v sede (opakovania: 8 – 12, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)

4 série sťahovanie kladky v pokľaku (brucho) (opakovania: 25, prestávka medzi sériami 45 sekúnd)


Arnold trénoval celé telo dvakrát v týždni. Jediný voľný deň bola nedeľa. Ako vidíte nič zložité a prekombinované, základné cviky, vysoká intenzita, vôľa víťaziť. V kombinácii s kvalitnou stravou to jednoducho musí fungovať. Čo si o tom myslíte vy?
ARmax
Moderator
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14.03.2017
Cash on hand: Locked

Re: Blog

Príspevokod užívateľa Minimie » 14.05.2017

Široké ramená, úzky pás, masívne stehná...to znie ako víťazná kombinácia pre bodyfitnessky. Megatelent Adriana Sojková sa môže popýšiť tým, že toto všetko má! A Fitrádiu bolo cťou urobiť s ňou rozhovor - ten už aktuálne visí na blogu (odkaz pridávam nižšie) :007

https://fitradio.sk/sk/13-ine/na-slovic ... ojkovou-86
Prílohy
sojková2.3.png
sojková2.3.png (1.27 MiB) 854 zobrazení
sojková2.2.png
sojková2.2.png (1.11 MiB) 854 zobrazení
sojkova2.1.png
sojkova2.1.png (909.2 KiB) 854 zobrazení
Minimie
Osobná trénerka
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 13.03.2017
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 8 krát
Bolo mu ďakované: 21 krát

Re: Blog

Príspevokod užívateľa Minimie » 31.05.2017

Na blogu nový, letný, svieži článok! :D
https://fitradio.sk/sk/2-blog/sportovanie-a-87
Minimie
Osobná trénerka
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 13.03.2017
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 8 krát
Bolo mu ďakované: 21 krát


Návrat na "Fitradio - prvé slovenské fitness rádio"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných