Larry Scott

Larry Scott

Príspevokod užívateľa DannyDog » 31.08.2009

Larry Scott sa zaradil medzi najslávnejších svetových kulturistov všetkých čias. V šesťdesiatych rokoch bol považovaný za najlepšieho kulturistu na svete. Aj v popularite mu patrila prvá priečka. Aj jeho fotografie sa medzi prvými objavili v našich prvých kulturistických časopisoch - Ročenke kulturistiky a týždenníku Štart.
Udivoval svalovou súmernosťou a dokonalosťou tvarov, nazývali ho novodobým Apolónom, u ktorého sa telesná dokonalosť spája s hodnotami ducha. Kulturistike sa začal venovať ako sedemnásť ročný, pomerne chudý chlapec / vážil iba 54 kg/.

Jeho športová kariéra spočiatku nebola závratná, úspechy sa dostavili až postupne, po dlhoročnej náročnej tvrdej poctivej a svedomitej príprave. Až ako dvadsaťdva ročný sa po prvýkrát postavil na stupne víťazov vo významnejšej súťaži v Los Angeles . potom už bol jeho nástup na pozíciu najlepšieho kulturistu na svete priam raketový.

Od roku 1962 do roku 1966 nenašiel v súťaží premožiteľa a získal všetky najvýznamnejšie svetové kulturistické tituly. Bol prvým kulturistom na svete, ktorý preberal v New Yorku od naturalizovaného Američana Josepha E. Weidera, pôvodom z Kanady, najcennejšiu kulturistickú trofej za víťazstvo v súťaži poriadanej IFBB - Mr. Olympia 1965 - doplnenú aj prémiou 1.000 dolárov na striebornom podnose. Od roku 1966, keď v New Yorku obhájil a získal svoj druhý titul Mr. Olympia, na vrchole svojej športovej kariéry oficiálne oznámil odchod zo súťažnej scény / ako sa neskôr priznal vyslovil vetu, ktorú sa ťažko a dlho učil dopredu sa na vrchole svojej kariéry utiahol sa zrazu do súkromia, venuje sa iba rodine a nezúčasťňuje sa už na žiadnych súťažiach. Odvtedy správy o ňom boli u nás, ale i vo svete iba kusé a neoficiálne. Aj vďaka správe amerického redaktora D. Tybera sa vedelo, že sa oženil s peknou Japonkou, narodil sa mu syn a všetok svoj čas venuje iba rodine. Ozývali sa aj hlasy neprajníkov, že sa zľakol mladého Kubanca Olivu, emigranta žijúceho v Chicagu / ktorý na poslednej Mr. Olympia 1966 skončil tretí, a o rok neskôr skutočne túto súťaž vyhral /. Treba však priznať že z odchodu Laryho Scotta nezískal Kubánec, ale stratila hlavne kulturistika a tiež jeho početní priaznivci.

Aký je štyridsaťšesť ročný Larry Scott dnes ? Čo robí ? Chcú vedieť jeho početní fanúšikovia u nás z čias jeho kulturistického rozkvetu, ale aj priaznivci kulturistiky mladšej generácie, ktorá ho už až tak dobré nepozná, ale počula toho o ňom neúrekom.

Radi by sme ho priblížili naším čitateľom týmto krátkym rozhovorom na diaľku, v ktorom špeciálne pre ročenku kulturistiky láskavo súhlasil a zodpovedal písomne listom na niekoľko našich zaslaných otázok.

- Na úvod bude hádam najlepšie ak Vás poprosíme predstaviť sa Vašim "neskôr" narodeným fanúšikom.-

LS : - Narodil som sa 12. októbra 1938 v Blackfoot v štáte Idaho. V súčasnosti žijem so svojou rodinou v Salt Lake City v štáte Utah, kde aj pracujem. Som zamestnancom známej firmy Hoggan Haalth Equipment, ktorá vyrába zdravotnícke a športové zariadenia, ako konzultant a uvádzací manažér.

- Kedy ste sa naposledy predstavili vaším fanúšikom na oficiálnej súťaží. Bolo to skutočne na Mr. Olympia 1966 v New Yorku ?

LS: - Už je to veľmi dávno a bolo to naozaj v roku 1966 v Brooklyn Academy of music na súťaži Mr. Olympia. Myslím, že to bola dôstojná, víťazná rozlúčka. Podarilo sa mi obhájiť prvenstvo z predchádzajúceho roka. V tom čase to bola najviac cenená súťaž vo svete. Potom dostala prednosť pred súťažiami moja rodina, cvičiť som však neprestal.

- Ktoré z trofejí a ocenení, ktoré ste získali považujete teraz s odstupom času za najhodnotnejšie?

LS : Na každé svoje víťazstvo rád spomínam. Najviac si však cením už spomenuté víťazstvá na súťaži Mr. Olympia 1965 a 1966, Mr. America 1962 a Mr. Universe 1964, v tom čase najvýznamnejšie a najviac cenené súťaže.

- V šesťdesiatych rokoch ste boli vo vrcholnej forme, na vrchole športovej slávy a popularity. Istotne ste dostali ponuky od filmových producentov predemonštrovať svoju dokonale harmonicky rozvinutú postavu aj na striebornom plátne po vzore Steve Reevesa, Rega Parka a menovca Gordona Scotta.

LS : Ponúk som mal viacero, nie všetky však zodpovedali môjmu naturelu. Rozhodol som sa iba pre jednu. Jej realizáciou bol film " Muscle beach party " / Plážová svalová párty /.

- Ktoré boli Vaše najobľúbenejšie cvičenia ?

LS : Istotne k ním patrili Scott preacher bench / izolovaný bicepsový zhyb na šikmej lavičke /, pomocou ktorého sa mi podarilo získať dokonalé svalstvo bicepsu.

- Ste tiež autorom desiatok metodických publikácií a tréningových kurzov, návodov na cvičenie určených začiatočníkom, ale i pokročilým kulturistom. O ktoré z nich bol medzi začínajúcimi kulturistami, pre ktoré ste bol vtedy veľkým vzorom, záujem ?

LS : Nemusím ani veľmi premýšľať nad odpoveďou. Best-sellerom bol a aj je kurz pre rozvoj svalstva paží bicepsu a tricepsu " How to build 20" arms " / . Ako si vybudovať 50 cm ramená /. No záujem bol a je aj o moje ostatné kurzy a lekcie.

- Porovnajte kulturistov Vašej éry - Harolda Poola, Chucka Sipesa, Sergia Olivu, Dave Drapera, ale aj Rega Parka, s dnešnou generáciou Schwarzerneggera, Mentzera, Platza, Bannota. Kto je podľa Vás najlepší kulturista všetkých čias ?

LS : Porovnávanie zástupcov rozdielnych generácii je vždy obtiažne a neobjektívne. Zmenili sa podmienky, metodika tréningu a spôsob hodnotenia. Osobne som toho názoru, že najväčšou osobnosťou spomedzi nich bol Sergio Oliva. - Mr. Olympia 1967, 1968 a 1969 / ročník narodenia 1941, v tom čase vysoký 180 cm, mal súťažnú váhu 110 kg, obvod hrudníka 142 cm, biceps 56 cm, pás 74 cm, stehno 72 cm a lýtko 50 cm. Chicagský policajt Oliva patrí ešte aj dnes k špičke svetovej kulturistiky, neštartuje však už v súťažiach IFBB - pozn. autora /, v tom čase skutočný novodobý Herkules. Zároveň zastávam názor, že Arnold Schwarzernegger je zaiste jeden z najelegantnejších a najskúsenejších kulturistov novodobej generácie.

- Sledujete dianie v súčasnej svetovej kulturistike vo svete ?

LS : Len zbežne, moja práca v spoločnosti Hoggan Health Equipment je časovo značne limitovaná, preto čas ktorý mi zvýši venujem rodine. Svoje skúseností a rady rád odovzdávam mladým adeptom kulturistiky, ale aj skúseným kulturistom, ktorí má o to požiadajú.

- Nájdete si pri práci ešte aj čas na tréning? Aké sú dnes Vaše bicepsy?

LS : Cvičením si udržiavam stále dobrú kondíciu pri súčasnej váhe 85 kg. Aký mám obvod bicepsu? Neviem. / Larry je vysoký 174 cm, na Mr. Olympia 1966 vážil 100 kg, obvod hrudníka mal 130 cm, bicepsu 51cm, pásu 76 cm, stehna 65 cm, lýtka 44 cm - pozn. autora. /.

Aký bol Váš tip na víťaza Mr. Olympia 1983, kto bude nový Mr. Olympia 1984?

LS: Môj tip? Nebol som pri tom v Mníchov, netipoval som. Ale myslím si, že Samir Bannuot z Libanonu je znamenitý borec a dôstojný víťaz Mr. Olympia 1983. Mr. Olympia 1984 ? Neviem.

- Budeme počuť niekedy o kulturistovi Scottovi juniorovi ?

LS : Snáď áno. Môj najstarší syn sedemnásťročný Derek sa zaujíma o kulturistiku a má vynikajúce fyzické predpoklady nasledovať otca.

Poznáte niektorého z československých kulturistov?

LS : Bohužiaľ nie.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

vraj dve najlepsie ruky v kulturistike vobec! :!:
"Musím tím projít a je mi jedno, jak těžký to bude." A.Schwarzenegger

http://s5.gladiatus.org/game/c.php?uid=55038

http://tracker.czech-server.com/aff.php?rid=374&kod=Nk7EakXCq46ssIp6lVpzmqRP1wReaaIq
Užívateľov profilový obrázok
DannyDog
Dátum registrácie: 14.02.2009
Cash on hand: Locked

Príspevokod užívateľa Hefaistos » 31.08.2009

Super :007 Husté fotky, pekná symetria, inak k tým rukám to som ani nevedel :-D Ale je rpavda ,že priest mal bohovské ruky, triceps :shock:
"Iba život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to."

Albert Einstein

I don't take steroids ... but thanks for asking.
Hefaistos
Dátum registrácie: 06.01.2009
Kontaktovať užívateľa:

Re: Larry Scott

Príspevokod užívateľa DannyDog » 09.03.2014

"Musím tím projít a je mi jedno, jak těžký to bude." A.Schwarzenegger

http://s5.gladiatus.org/game/c.php?uid=55038

http://tracker.czech-server.com/aff.php?rid=374&kod=Nk7EakXCq46ssIp6lVpzmqRP1wReaaIq
DannyDog
Dátum registrácie: 14.02.2009

Re: Larry Scott

Príspevokod užívateľa Ilvi » 20.01.2015

Casey Viator sa narodil 4. septembra 1951 v Louisiane. Debutoval na 3. mieste na sutazi Mr. Louisiana, v roku 1968. Uz o dva roky ziskal prvy titul, a to na sutazi Mr. America. Karieru ukoncil 3. miestom na sutazi Mr. Olympia v roku 1982.
NAT
Ilvi
Dátum registrácie: 20.01.2015

Návrat na "Galéria kulturistov, športovcov, fitnessákov (kulturisti, kulturista)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: pirates1994 a 8 neregistrovaných