Synergia Prohormonov a rastlinnych extraktov

Synergia Prohormonov a rastlinnych extraktov

Príspevokod užívateľa Hector » 06.03.2017

SYNERGIA PROHORMÓNOV A RASTLINNÝCH EXTRAKTOV časť 1.

Dnes si povieme o veľmi dôležitom princípe, ktorý si väčšina ľudí neuvedomuje. A tým je synergia. V bežnom svete je synergia pôsobenie rozdielnych síl, ktorých výsledok je viac ako prostý súčet. Jednoducho povedané pri pôsobení synergie platí 1+1=3. 

Vo farmakológií je to zložitejšie a pre lepšie pochopenie je potrebné uviesť základné typy reakcií látok. 
Ak podľa definície účinkov liečiv použijeme dve podobne pôsobiace látky (napr. pôsobia na rovnaký receptor alebo mechanizmus pôsobenia je podobný), ich výsledok je jednoduché sčítanie účinkov. Účinok sa považuje za aditívny (1+1=2).
 Ak dve liečivá pôsobia protichodne, účinok prvého alebo obidvoch liečiv je blokovaný alebo znížený. Reakcia sa považuje za antagonistickú.
 Kombinácia liečiv s rozdielnym mechanizmom pôsobenia má synergický (supra-aditívny) účinok. 


Určite z vlastnej skúsenosti viete, že samotný kofeín vám poskytne dávku energie a pocit zvýšenej ostražitosti. Extrakt zo zeleného čaju zase znižuje zápaly, chráni kosti a chrupavky, zastavuje rast rakovinových buniek a popri tom mierne stimuluje nervový systém. Avšak kombinácia týchto látok môže výrazne pomôcť pri chudnutí. Synergická interakcia katechínov zo zeleného čaju a kofeínu zvyšuje a predlžuje stimuláciu termogenézy (zvyšovanie produkcie tepla v tele). 


Ako ďalší príklad z kategórie spaľovačov tukov môžeme spomenúť synergiu kofeínu a efedrínu. Účinky samotného efedrínu alebo kofeínu sú mierne. Kontrolovaná štúdia na šestnástich zdravých dospelých ľuďoch preukázala, že ich kombinácia produkuje významné kardiovaskulárne, metabolické a hormonálne reakcie. 


V roku 1998 boli študované tri skupiny obéznych žien na štandardnej nízkokalorickej diéte. Pri tejto štúdií je potrebné si uvedomiť, že spaľovače tuku majú iný vplyv na obéznych necvičiacich ľudí a na športujúcich ľudí s cieľom spaľovať nadbytočný telesný tuk. Po desiatich dňoch sa zistilo, že užívanie efedrínu spolu s kofeínom v kombinácií s nízkokalorickou diétou vplýva na kardiovaskulárny systém obéznych žien len slabo, ale pridanie Yohimbínu vedie k výraznému zvýšeniu srdcovej činnosti pri dynamických cvičeniach.


Príčinou tejto synergie je práve rozdielny mechanizmus pôsobenia jednotlivých látok a ich vzájomné pôsobenie. Látky zo skupiny metylxantínov (kofeín, extrakt zo zeleného čaju, teobrobín atď.) sa zdajú byť ústredným prvkom na zlepšenie metabolizmu tukov v priebehu cvičenia, pretože pôsobia ako antagonisti receptora adenozínu v križovatkách nervových buniek (zabraňujú vzniku únavy vyvolanej adenozínom). Yohimbín blokuje aktiváciu alfa-2 adrenoreceptorov, čo môže mať za následok zvýšenie množstva adrenalínu a noradrenalínu v krvnom riečisku. Avšak niektoré štúdie preukázali jeho nepriamy vplyv na receptor adenozínu.

Inými slovami, blokovanie jedného typu receptora môže mať spätnú väzbu a kompenzovať to zvýšenou funkciou receptora iného typu. To znamená, že kombinácia Yohimbínu s kofeínom a extrakt zo zeleného čaju by mala vytvoriť synergický účinok na aktiváciu sympatického nervového systému a tým plnou silou pôsobiť na lipolýzu (štiepenie tukov) a metabolizmus tukov.

Zo synergiou pri užívaní rastlinných extraktov sa niekedy stretávame bez toho aby sme si to uvedomovali. Napríklad káva alebo čaj s obsahom kofeínu môže zvýšiť a predĺžiť účinok niektorých liekov proti bolesti. Byliny alebo ich extrakty nemusia pôsobiť synergicky len v kombinácií s inými látkami, ale môžu pôsobiť synergicky aj u osôb ktoré sú pod vplyvom určitého metabolického stresu. Dokonca aj niektoré populárne bylinné extrakty majú vedľajšie účinky. Vo všeobecnosti platí, že žiadny bylinný extrakt alebo látka nie sú celkom bez rizika len preto že sú prírodné.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10702779" target="_blank" target="_blank
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15060505" target="_blank" target="_blank
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9545623" target="_blank" target="_blank
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9820729" target="_blank" target="_blank
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6366275" target="_blank" target="_blank
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17442681" target="_blank" target="_blank
Hector
Odborník na výživové doplnky a prohormóny
Príspevky: 175
Dátum registrácie: 07.07.2015
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 1 krát
Bolo mu ďakované: 1 krát


Návrat na "Prohormony (všetko o prohormónoch)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní