Otužovanie / sprchovanie studenou vodou

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 02.09.2011

Otužovanie je aktivita, ktorá prináša množstvo zdravotných výhod. Kto ho skúsil, len ťažko sa ho vzdá. Poďme si však bližšie priblížiť aké účinky má také otužovanie.

Imunitný systém
Otužovanie stimuluje mnoho telesných systémov k zvýšenej produktivite, jednou z nich je aj imunitný systém. Ten sa na pravidelné otužovanie prispôsobuje zvýšením produkcie bielych krviniek.

Nálada
Pri začiatku otužovania, resp. sprchy so studenou vodou nastáva šok, ten však s pravidelným praktizovaním týchto aktivít sa skracuje a stráca na rozsahu. Po chvíli už sa Vám voda bude zdať príjemná, a po skončení nastane pocit potešenia. Pravidelné otužovanie má aj pozitívny vplyv na depresiu. Mechanizmus je zrejme zvyšovanie početnosti receptorov na dopamín.

Bdelosť
Pre telo je nával studenej vody stresujúcou udalosťou, a prispôsobuje sa na to vylúčením stresových hormónov ako norepinefrín (epinefrín sa v štúdiách ukázal nezmenený), aktiváciou sympatickej nervovej sústavy a ich podobným príznakom ako zvýšené dýchanie, krvný tlak a tep. Dochádza k zvýšeniu bdelosti a sústredenia, čo je použiteľné ako ranný prebúdzač, ale aj ako prirodzený stimulant pred tréningom.

Metabolizmus
Telo si pre správnu funkciu potrebuje udržiavať čo možno najstálejšiu teplotu. Ak ste vystavení vode s nízkou teplotou, jediná možnosť pre telo je zvýšenie tvorby tepla. Spočiatku to bude neefektívna tvorba pomocou trasenia, po adaptácii, ktorá sa odhaduje na takých 10 dní však telo zefektívni tvorbu tepla v hnedom a bielom tukovom tkanive, a nastáva zvýšenie hormónov štítnej žľazy. Skúsení otužilci sú tak schopní vydržať v studenej vode dlhšie bez hypotermie ako nováčikovia. Pri pravidelnom praktizovaní otužovania alebo studených spŕch môže dochádzať aj k strate tukových zásob.

Tolerancia bolesti
Po vystavovaní chladu stúpa tolerancia bolesti, ako aj stresu. Tak budete schopní vydržať náročnejšie tréningy, a dodržiavať stravovanie bez takej vysokej psychickej námahy ako pred tým. Takisto sa zlepšuje tolerancia teplotných výkyvov.

Sýtosť
Pri vystavení studenej vode ako už bolo spomínané dochádza k vylučovaniu stresových hormónov, ktorých úlohou je dostať do krvi glukózu, často až do výšok ako 10ng/ml. To dočasne odbúrava hlad. Je to však len krátkodobý účinok, občas však môže pomôcť, zvlášť pri stratégiách s hladovaním aspoň 12 hodín.

Prekrvenie
Po skončení otužovania či studenej sprchy dochádza k zvýšenému prekrveniu okrajových tkanív, čo môže napomáhať zotavovacím procesom. Pokožka roztvára póry, čím sa môže "omladiť".

Hormonálna sústava
Často sa otužovanie spája so zlepšením plodnosti a zvýšenou produkciou anabolického hormónu testosterónu. Nie je to však preverené, preto pravdivosť a príp. rozsah tohto účinku ostáva len v hypotetickej rovine.

Ako začať?
K priamemu otužovaniu väčšina ľudí nemá veľmi prístup, a ako lepšia voľba z hľadiska dostupnosti aj nastaviteľnosti sa javí sprchovanie studenou vodou. Odporúča sa začať na teplote vody okolo 15-20°C. Podľa preferencie môžte vodu postupne schlaďovať až na žiadúcu teplotu, alebo ju môžte rovno pustiť. Ja preferujem druhú možnosť, pretože vtedy dochádza k príjemnému šoku, a k adaptácii na tento šok. Postupne by ste sa mali dopracovať až na takú chladnú vodu ako 10°C, príp. ak Vám tečie aj chladnejšia, môžte sa odvážiť ísť aj nižšie.

Ak začnete, rozhodne sa toho už nevzdáte, či už kvôli pocitu potešenia po dokončení, ako aj pre citeľne zvýšený metabolizmus, čo sa prejaví úbytkom tukového tkaniva aj pri dodržaní vyrovnanej energetickej bilancie. Dobré by bolo zaraďovať sprchu aspoň 2 razy denne po 3-10 minút. Môžte ísť aj do vyšších čisel, kedy bude efekt na metabolizmus naozaj značný.

Ďalšie veci k téme, spomenuté ďalej v téme:
Séria článkov Kun Agüera - http://posilnovanie.sk/viewtopic.php?f=3&t=9997

NEODPOVEDÁM NA BANÁLNE OTÁZKY
Užívateľov profilový obrázok
kun_agüero
Moderator
Dátum registrácie: 10.01.2009
Cash on hand: Locked

Re: Otužovanie / sprchovanie studenou vodou

Príspevokod užívateľa Lyandrol » 02.09.2011

Hmm, ma to teda vplyv aj na to ze budeme odolnejši voči chorobám ? hned dnes večer by som začal :) ....aspon by som sa vihol tomu, ked sa v zime sprchujem a videm z teplej sprchy je mi strašna kosa.
NEŽELÁM SI ABY STE DAVALI MOJ OSOBNÝ KONTAKT (tí ktorí ma poznate) HOCIKOMU Z FORA AJ MIMO FORA BEZ MOJHO SUHLASU.
Lyandrol
Moderator
Dátum registrácie: 07.05.2010
Bolo mu ďakované: 2 krát

Príspevokod užívateľa makat_treba_stale » 02.09.2011

mne jeden lekar dokonca povedal že po treningu je dobre striedať studenu/teplu vodu a napinať sa :D neviem čo je natom pravdy ale vraj sa tym predchadza svalovici
makat_treba_stale
Dátum registrácie: 23.02.2011

aaaa mam za sebou prvuu ..brrrr strašne studené ....ale paradoxne sa teším na dalšiu :D
NEŽELÁM SI ABY STE DAVALI MOJ OSOBNÝ KONTAKT (tí ktorí ma poznate) HOCIKOMU Z FORA AJ MIMO FORA BEZ MOJHO SUHLASU.
Lyandrol
Moderator

Príspevokod užívateľa sjm- » 02.09.2011

Dnes idem dotoho aj ja :lol:
Progressive overload is a myth and counting macros only works if your name is Marco.
sjm-
Moderator
Dátum registrácie: 31.10.2009

Príspevokod užívateľa Dante Flyshit » 02.09.2011

DETTO. Kedysi som chvíľu aj toto skúšal, ale potom som sa na to vyprdol.
Dante Flyshit
Dátum registrácie: 22.12.2009
Bolo mu ďakované: 3 krát

Príspevokod užívateľa zverstvo » 02.09.2011

ja si davam vzdy po treningu studenu...takymto stylom idem uz velmi dlllllho ...a mam rad studenu sprchu :D
iron never lies
181cm 91kg
zverstvo
Borec
Dátum registrácie: 13.03.2011

a čo hovorite na Kryokomoru ? zevraj je to dobra prevencia pred ochoreniami ....chcel by som to skusit.
Lyandrol
Moderator

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 02.09.2011

Pred chorobami urcite jedna z najlepsich ochran, o akych vieme.
Ja uz dva mesiace pritvrdzujem, a teraz v pondelok som zacal naplno, 3 a viac krat denne, hned s najnizsou moznou teplotou. Super pocity.
Tiez sa vzdy tesim na dalsiu. To asi preto, ze po nej nastava ten super pocit potesenia.
Hlavne je ale super to navysenie metabolizmu. Napriek tomu, ze som od pondelka zvysil prijem stravy, zacal som mierne chudnut (pritom koncom diety som stagnoval) - takze si mozem dovolit jest este viac.
Séria článkov Kun Agüera - http://posilnovanie.sk/viewtopic.php?f=3&t=9997

NEODPOVEDÁM NA BANÁLNE OTÁZKY
kun_agüero
Moderator
Dátum registrácie: 10.01.2009

Príspevokod užívateľa Makac » 02.09.2011

a čo hovorite na Kryokomoru ? zevraj je to dobra prevencia pred ochoreniami ....chcel by som to skusit.

Raz som to bol skúsiť ale takú zimu som ešte nezažil :shock: také zaujímavé to je :)
BODYBUILDING
Makac
Dátum registrácie: 07.08.2010
Poďakoval: 1 krát

no kukal som si o tom, nieco na nete ....15e to vide 1 vstup + pozicanie oblecenia ....permanentky stoja 110e/10vstupov omg ...
Lyandrol
Moderator

Príspevokod užívateľa LeaR » 02.09.2011

Ja už sa otužujem zhruba 2 mesiace a nebol som chorý, cítim sa parádne po tej sprche :wink:
If you want to do it - all you have to do is do it.

Nepalcujem si svoje príspevky!
LeaR
Moderator
Dátum registrácie: 10.08.2010

Príspevokod užívateľa Zemák » 02.09.2011

v diéte vždy preferujem studenú sprchu ... v objeme sa mi ju nikdy nechce dávať :D :D :D
Len veľký cieľ dokáže u človeka prebudiť stimuláciu nevyhnutnú k jeho dosiahnutiu.
All glory goes to my lord and savior Jesus Christ
Sponzor nespamuj
Zemák
Dátum registrácie: 02.01.2008
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Pali08 » 02.09.2011

Super clanok, u mna ma ladova sprcha 2 hlavne ucinky:

-najlepsia vec proti alergii- jedine co z dlhodobeho hladiska funguje

- ked si dam po tazkom treningu ladovu sprchu nie som na druhy den taky dojebany

Btw: clanok k teme http://power-sport.sk/zaklady/153-silna-sprcha" onclick="window.open(this.href);return false;
Pali08
Dátum registrácie: 13.05.2009
Bolo mu ďakované: 5 krát

Príspevokod užívateľa Focky » 02.09.2011

super clanok ... od teraz budem davat 2x denne
I don't know. I don't think I've ever known. I think sometimes you get it right the first time and then it defines your life. It becomes who you are.
What religion am I? I'm a practicing none of your fucking business.
Focky
Dátum registrácie: 13.08.2010

Návrat na "Všetko ostatné (posilovne, bazár, kde cvičiť, domáca posilka atď.)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných