HMB

HMB

Príspevokod užívateľa Steve76 » 17.03.2011

Čo skrýva skratka HMB?

O HMB sme mohli prvý krát počuť v roku 1996. Je prirodzenou látkou,takže sa niet čo čudovať, že nie sú známe žiadne negatívne účinky. V ľudskom organizme vzniká z leucínu, aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, ktorý je v športovej výžive považovaná za najsilnejšiu antikatabolickú aminokyselinu, obmedzujúcu tvorbu katabolického hormónu kortizónu. Zvýšený prísun HMB zmierňuje poškodenie membrán svalových buniek - antikatabolický efekt. Zlepšuje regeneráciu, čím urýchľuje zvyšovanie sily a nárast svalovej hmoty pri pravidelnej intenzívnej svalovej záťaži - anabolický efekt. Zvyšuje využiteľnosť prijímaných bielkovín pre stavbu svaloviny. Štúdie ukazujú i vplyv na zníženie krvného tlaku. Predpokladá sa tiež efekt na vyššie spaľovanie tukov. V strave sa nachádza v citrusových plodoch a v materskom mlieku. Asi 5 % leucínu je v ľudskom tele premenované na HMB, čím vzniká denne približne 0,2 - 0,4 HMB u 70 kg jedinca.

HMB je prekurzor / látka predchádzajúca tvorbe inej látky / cholesterolu. Predpokladá sa,že stresované bunky nedokážu produkovať dostatočné množstvo HMG-CoA / 3-hydroxy-3-methyl-glutaryl koenzým A / pre podporu dostatočnej syntézy cholesterolu. Suplementy obsahujúce HMB môžu byť týmito bunkami použité ako zdroj HMG-CoA pre udržanie syntézy cholesterolu, čo pomôže zachovať funkčnosť bunkových membrán. Vo výsledku to znamená zníženie poškodenia bunkových membrán v dôsledku stresu, napr. fyzického výkonu.

Presný mechanizmus pôsobenia HMB nie je doposiaľ známy,ale všeobecný princíp efektu spočíva v regulácii hladiny katabolického hormónu. Vďaka zníženiu jeho hladiny dochádza i k obmedzeniu katabolických procesov. HMB teda nepracuje na princípe " naťahovania vody " do tkanív. Pomáha zabudovávať aminokyseliny postupne do svalového matrixu. Jedná sa o stály a dlhotrvajúci dej,jeho výsledkom je kvalitná svalová hmota. Ochraňuje svalovú hmotu proti poškodeniu, čím skracuje dobu potrebnú pre regeneráciu. Pôsobí anabolicky, t.z. je účinný vo výstavbe svalovej hmoty, a to dokonca zároveň so súčasnou stratou tukových zásob. Je však vhodné zaradiť HMB do svojho jedálneho lístka? Samozrejme záleží na tom, koľko je človek schopný a ochotný investovať do úspechu, v každom prípade ho treba doporučiť hlavne vtedy, keď sa výsledky zastavia i napriek kvalitnému tréningu, výžive a suplementácii.

Celkové pôsobenie HMB môžeme zhrnúť do nasledujúcich bodov:

- stimuluje nárast svalovej hmoty a sily, priaznivo ovplyvňuje pomer medzi svalovým a tukovým tkanivom

- napomáha prispôsobeniu sa organizmu na zvýšenú fyzickú záťaž

- chráni svalovú hmotu pred devastáciou

- urýchľuje regeneráciu a obnovu svalovej hmoty

- obmedzuje proteokatabolizmus / rozpad svalovej hmoty spôsobený fyzickou záťažou /

- napomáha udržovať pozitívnu dusíkovú bilanciu

- posilňuje obranyschopnosť organizmu v stavoch vypätia a záťaže

- pozitívne reguluje hladinu cholesterolu

- zmenšuje množstvo podkožného tuku

Dávkovanie:

Účinná dávka HMB sa pohybuje okolo 3 g denne. Potrebná dávka je síce závislá od hmotnosti / správnejšie od množstva svalovej hmoty /, existujú názory, že pre jedinca s hmotnosťou vyššou ako 100 kg by zodpovedajúce množstvo malo byť až 5 - 6 g. Všetky doterajšie štúdie sa zhodli, že prekračovanie dávok vyšších ako 5 g nemalo už žiadaný účinok.

HMB sa odporúča užívať v štvortýždenných cyklusoch, čiže 4 týždne užívať a potom zaradiť 4 - týždennú prestávku. Dávku zaraďujte celú ihneď po tréningu, samozrejmosťou je dostatočný prísun bielkovín.

Druhou možnosťou je prijímať HMB rozdelené do dvoch dávok. Prvú polovicu v rozmedzí 30 - 60 minút pred výkonom a druhú ihneď po výkone. Účinok zostáva rovnaký ako v prvpm prípade, je však doporučovaný skôr vyspelejším jedincom, ktorí podstupujú náročnejšie tréningy a riziko poškodenia svalového tkaniva je v dôsledku náročného výkonu oveľa vyššie.

autor textu: http://www.kompava.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

HMB zakúpite tu: http://www.protein.sk/--hmb-c-47_22_108.html
Odborník na doplnkovú výživu a CEO portálov: www.protein.sk, www.posilnovanie.sk, www.kulturistika.sk
Užívateľov profilový obrázok
Steve76
Odbornik
Dátum registrácie: 14.02.2011
Cash on hand: Locked
Bolo mu ďakované: 8 krát
Kontaktovať užívateľa:

Re: HMB

Príspevokod užívateľa janciny » 17.03.2011

Mal som HMB od Kompavy a Activlabu a bol som s nimi maximalne spokojny. Sila aj objem isli hore, regeneracia tiez lepsia. HMB som bral na striedacku s kreatinom.
Som s5!
Konečne :)
janciny
Moderator
Dátum registrácie: 15.02.2011
Poďakoval: 34 krát
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Pato23 » 18.03.2011

mohol by som naraz užívať kreatýn MH + HMB ? :)
Slovákov zabíja závisť !
Pato23
Dátum registrácie: 16.06.2010
Bank: Locked
Poďakoval: 2 krát
Bolo mu ďakované: 1 krát

Príspevokod užívateľa pepo88 » 18.03.2011

mohol kludne :)
Je tažké si ísť za svojím cieľom,keď človek ešte vobec nevie čo chce,a aj tá najmenšia prekážka mu vie narobiť veľké problémy
https://www.facebook.com/PeterMuranOsobnyTrener?fref=ts
Sorry ak neodpisem na SS.Mam ich denne
pepo88
Moderátor: súťažný kulturista
Dátum registrácie: 05.01.2007

Príspevokod užívateľa makat_treba_stale » 18.03.2011

http://www.protein.sk/mega-caps-vitalmax-p-324.html" onclick="window.open(this.href);return false;

mal to niekto alebo čo si o tom myslite ?????

chcel by som jesť 4 kapsuly

ma vôbec vyznam to brať ak 1 mesiac NO 1 mesiac HMB 2mesiac NO, chcel by som malť medzi NO vždy mesiac pauzu ....
makat_treba_stale
Dátum registrácie: 23.02.2011

Príspevokod užívateľa Steve76 » 18.03.2011

Veľmi efektívny je v kombinácii s ostatnými bežne dostupnými suplementmi - v kombinácii s kreatínom preukázateľne zvyšuje jeho pozitívne účinky a prispieva k vyššej svalovej sile, v kombinácii s L-glutamínom zamedzuje stratám na hmotnosti nielen u športovcov, ale aj u ľudí s ťažkým, deštrukčným ochorením (napr. AIDS, rakovina). V kombinácii s vitamínom C pozitívne pôsobí v procesoch schopných zlepšiť regeneráciu a znížiť potréningovú únavu.

p.s. zmysel ma vsetko na co mas peniaze.....je to ako vsade cim viac investujes tym viac ziskas
Odborník na doplnkovú výživu a CEO portálov: www.protein.sk, www.posilnovanie.sk, www.kulturistika.sk
Steve76
Odbornik
Kontaktovať užívateľa:

Veľmi efektívny je v kombinácii s ostatnými bežne dostupnými suplementmi - v kombinácii s kreatínom preukázateľne zvyšuje jeho pozitívne účinky a prispieva k vyššej svalovej sile, v kombinácii s L-glutamínom zamedzuje stratám na hmotnosti nielen u športovcov, ale aj u ľudí s ťažkým, deštrukčným ochorením (napr. AIDS, rakovina). V kombinácii s vitamínom C pozitívne pôsobí v procesoch schopných zlepšiť regeneráciu a znížiť potréningovú únavu.

p.s. zmysel ma vsetko na co mas peniaze.....je to ako vsade cim viac investujes tym viac ziskas
skorej že ta značka nie je daka "extra znama" a je aj pomerne lacna oproti napr. scitec, bsn atd tak že či ten produkt dany sa oplati ... dik
makat_treba_stale

Príspevokod užívateľa Steve76 » 18.03.2011

Ano oplati Vitalmax je dobra znacka...
Steve76
Odbornik
Kontaktovať užívateľa:

ok dik určite ju skusim
makat_treba_stale

Príspevokod užívateľa patrikcappo » 24.03.2011

co poviete na:

http://www.protein.sk/1250-activlab-p-667.html

Dávkovanie:

4 pred a 4 po tréningu
alebo
4 po tréningu a 4 pred spaním
patrikcappo
Dátum registrácie: 10.07.2009
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Steve76 » 24.03.2011

co poviete na:

http://www.protein.sk/1250-activlab-p-667.html

Dávkovanie:

4 pred a 4 po tréningu
alebo
4 po tréningu a 4 pred spaním
Odporúčaná denná dávka:V tréningové dny 1 tabletka 30 min pred tréningom, 1 tabletka po tréningu a 1 tabletka pred spaním. V netréningové dny 1 tabletka pred spaním. Maximálna denná dávka nesmie byť prekročená.

Mozes to zvysit z 1 na 4....
Steve76
Odbornik
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa janciny » 25.03.2011

Chces brat 2 x po 4 tabletky? Do kopy 8g HMB denne?! A na co?! :) 3g uplne stacia. Mal som presne toto HMB a bol som spokojny aj s 3 gramamy na den ;)
Som s5!
Konečne :)
janciny
Moderator
Dátum registrácie: 15.02.2011
Poďakoval: 34 krát
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa makat_treba_stale » 25.03.2011

ktore HMB je najlepšie z hladiska obsahu hmb o cenu nejde stači balenie na mesiac :007
makat_treba_stale

Príspevokod užívateľa minervaman » 26.03.2011

makat_treba_stale

Asi Dymatize- 1000mg/kapsula, Activlab je na tom rovnako za lepsiu cenu

Este je tu od Scitecu Mega HMB - tam pisu 2700 mg/kapsula, len som videl pri rovnakom nazve rozne hodnoty...
Ak chceš byť múdrym, nauč sa rozumne spytovať, pozorne počúvať, pokojne odpovedať, a keď nemáš čo povedať, prestaň hovoriť.
/Johann Kaspar Lavater/
minervaman
Moderator
Dátum registrácie: 10.02.2008

Príspevokod užívateľa Pato23 » 26.03.2011

aké máte skusenosti s braním HMB ..kedy ho dávate a kolko ? :)
Slovákov zabíja závisť !
Pato23
Dátum registrácie: 16.06.2010
Bank: Locked
Poďakoval: 2 krát
Bolo mu ďakované: 1 krát

Návrat na "Výživa a suplementácia (zdravá výživa, stravovanie, rady ohľadom doplnkov výživy atď.)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných