Kofeín

Kofeín

Príspevokod užívateľa Koláč » 31.12.2013

KOFEÍN
(alebo čítanie na dlhé chvíle časť tretia)

Autor: Igor Bukovský
Z knihy: Návod na prežitie pre muža
Ručne prepisoval: Tento

Vopred upozorňujem: nie so všetkým sa môžete zhodovať. Autor to nepísal pre potreby kulturistov, avšak nieje to ani bežný obvodný lekár.Kvízová otázka:
Kofeín účinkuje tak, že:
a) Vám dodá energiu
b) Stimuluje váš mozog
c) Tlmí útlm vo vašom mozgu
Takže, ako to je? Logika: čistý kofeín neobsahuje žiadnu energiu, teda po „a“ to nebude. Dlho sa predpokladalo, že platí „b“. Možno aj vy si ešte stále myslíte, že kofeín patrí k látkam, ktoré pozitívne ovplyvňujú aktivitu nervových buniek. Nie je to však pravda. Platí „c“. Kofeín tlmí útlm vášho mozgu. Kofeín – to je ceruzka, ktorou rozbijete to oranžové svetielko na palubnej doske, ktoré zasvietilo, že máte málo benzínu a treba natankovať.
Funguje to takto: v roku 1982 vedci zistili, že molekula kofeínu sa podobá molekule adenozínu, ktorá sa v mozgu hromadí počas dňa a je signálom „dochádza ti energia, treba si oddýchnuť“. Netrvalo dlho a prišli na to, že kofeín nervové bunky nijako nestimuluje, len si „sadne“ na membránu nervových buniek a „odháňa“ adenozín. Poznáte toto: keď do zámky strčíte zápalku, kľúč sa tam už nezmestí. Kofeín teda tlmí útlm, potláča pocit únavy a umožňuje vám ísť na rezervu. Sú situácie, keď naozaj treba zívnutie potlačiť, ale ak to robíte stále, dostanete kŕč do tváre.
Koncentrácia kofeínu v krvi dosahuje maximum asi 30-45 minút po konzumácii kávy alebo iných nápojov či potravín s obsahom kofeínu a jeho účinok v organizme pretrváva asi 10 hodín, preto si dajte pozor na to, kedy pijete počas dňa poslednú kávu. Ak je interval medzi kávou a spánkom príliš krátky, narušíte si prirodzený spánkový rytmus. Ľudia, ktorí si môžu dať silnú kávu a o pol hodinu spokojne spia, majú iný spôsob metabolizovania kofeínu ako zvyšok populácie, čo ich však nijako nechráni pred vznikom možnej závislosti.


Zdravotné aspekty kofeínu, kávy a čaju

- Káva spôsobuje prechodné zvýšenie krvného tlaku bez ohľadu na obsah kofeínu. U mužov nastáva zvýšenie tlaku krvi tým, že sa stiahnu (kontrahujú) cievy, kým ženám po kofeíne stúpa tlak zvýšenou činnosťou srdca.
- 4 šálky denne zvyšujú krvný tlak o 4 mm Hg a koncentráciu adrenalínu v krvi o 32 mm.
- Káva podľa niektorých tvrdení zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, lenže na to, aby ste zvýšili jeho koncentráciu o maličkých 7%, museli by ste denne vypiť 8 šálok silnej kávy – a to je už naozaj príliš veľa! Záver: HDL si budeme zvyšovať radšej cvičením.
- Ak pijete kávu zriedkavo (1 šálku/deň a menej) a máte zvýšený tlak či iné rizikové faktory mozgovej príhody, každá šálka kávy vám počas prvých 2 hodín po vypití zvyšuje riziko mozgovej príhody (ischemickej, nie hemoragickej) o 100%. Nie, to nie je žiaden dôvod piť kávu častejšie – skôr ju nepiť vôbec. Kolové nápoje takýto účinok nemajú a zelený čaj riziko porážky dokonca mierne znižuje.
- Podľa švajčiarskych výskumov od roku 2003 káva počas fyzickej aktivity obmedzuje prietok krvi srdcom (2 šálky kávy až o 36%) – to je veľmi nežiaduci účinok – najmä pre ľudí chorých na srdce alebo užívajúcich lieky na zníženie cholesterolu. Ak sa liečite na ischemickú chorobu srdca, mali by ste pravidelne športovať. Ak však nechcete počas fyzickej aktivity dostať infarkt, mali by ste sa minimálne 6 hodín pred cvičením vyhýbať káva a kofeínovým nápojom.
- Konzumácia kávy a kofeínových nápojov zvyšuje produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a u mnohých ľudí tiež uvoľňuje zvierač medzi žalúdkom a pažerákom = reflux kyseliny (pálenie záhy). Mlieko/smotana tento efekt čiastočne potlačí, ale pravdepodobne tak súčasne prichádzate o to najlepšie z kávy/čaju = polyfenoly s antioxidačným účinkom.
- Konzumácia kávy zvyšuje v krvi hladinu homocysteínu, ktorý je pre mnohé bunky vášho tela toxický.
- Nevhodne časovaná a neprimeraná konzumácia kávy vyvoláva poruchy spánku. Nedostatok spánku je rizikovým faktorom, ktorý podporuje vznik hypertenzie, obezity, cukrovky, aterosklerózy a oslabuje imunitu.
- Káva obsahuje látky, ktoré zhoršujú vstrebávanie niektorých dôležitých živín (napr. železa, zinku).
- Konzumácia kávy v dávke 2 a viac šálok za deň zvyšuje koncentráciu C-reaktívneho proteínu, interleukínu-6 a iných „krvných signálov“ chronického zápalu. Chronický zápal hrá významnú úlohu pri vzniku aterosklerózy, cukrovky, Alzheimerovej choroby a rakoviny.
- Konzumácia kávy v dávkach menších ako 4 šálky denne sa nespája so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny. Naopak, konzumácia kávy v menších dávkach môže znižovať riziko vzniku rakoviny v týchto orgánoch: pankreas, vaječníky a koža.
- Pravidelné pitie zeleného čaju preukázateľne alebo pravdepodobne znižuje riziko rakoviny kože, hrubého čreva a pľúc, cukrovky, steatózy a cirhózy pečene, kardiovaskulárnych ochorení a pod.
- Opakovane sa v posledných rokoch objavujú informácie o ochrannom účinku kávy voči cukrovke 2.typu. (Týka sa to však len kávy filtrovanej a instantnej, nie espressa.) Kyselina chlorogénna z kávy pravdepodobne blokuje vstrebávanie glukózy, a tým znižuje koncentráciu cukru v krvi. Podľa mňa sa to isté dá dosiahnuť oveľa bezpečnejšie napríklad ovsenými vločkami. Aj Dr. Rob van Dam, vedúci jedného veľkého výskumu, upozorňuje, že „tieto výsledky v žiadnom prípade neznamenajú, žeby ľudia mali začať piť kávu na ochranu pred cukrovkou“. Aj preto, že ten účinok je veľmi slabý: 1 šálka denne znižuje riziko cukrovky asi o 7 – 9 percent. Jeden výskum však preukázal, že ani 8 šálok silnej kávy denne nezlepšuje glykémiu či účinok inzulínu. A ochranný účinok poskytuje aj bezkofeínová káva, zelený a biely čaj.
- Pre niektorých cukrovkárov je konzumácia kávy (aj bez cukru) prekážkou udržania stabilnej glykémie – ak vaša glykémia napriek diéte a liekom kolíše, všímajte si, či problém nesúvisí s pitím kávy.
- Ak ste fajčiar a nedokážete prestať fajčiť, je pre vás lepšie piť zelený/biely čaj ako kávu je to oveľa silnejšia pomoc a ochrana pred vznikom rakoviny.
- Konzumácia kávy v dávke menej ako 4 šálky denne nezvyšuje u ľudí, ktorí sú „rýchlymi metabolizátormi kofeínu“ (vysvetlenie nájdete ďalej), riziko srdcovocievnych ochorení. Týka sa to však len kávy filtrovanej a instantnej, nie espressa alebo kávy pripravovanej francúzskym spôsobom.
- Kofeín má diuretické účinky – zbavuje vás vody. Asi preto vám už k šálke kávy takmer všade podávajú „poldecák“ vody. Myslím však, že to nestačí. Ak pijete kávu alebo kofeínové nápoje, mali by ste viac dbať o pitný režim a sledovať farbu svojho moču.
- Časté a nadmerné pitie kolových nápojov (2 a viac litrov denne) môže spôsobiť hypokaliémiu (= málo draslíka v krvi) a tá sa môže prejaviť svalovými problémami (slabosť, únava až paralýza), vracaním, stratou chuti do jedla, poruchami spánku. Príčinou nie je len kofeín, ale aj fosfor a veľké množstvo glukózy a fruktózy v týchto nápojoch.


Mlieko ani smotana do kávy a čaju nepatria

Nie je to ešte uzavreté, výsledky výskumu nie sú jednoznačné, ale javí sa to tak, že ak si do kávy/čaju pridáte kravské mlieko alebo smotanu, bráni to vstrebávaniu polyfenolov, a tým prichádzate o ten proklamovaný pozitívny účinok pitia kávy/čaju. Sójové mlieko takýto negatívny účinok nemá.


Guru a antioxidanty

Vždy ma pobavila reklama, v ktorej nejakí ľudia cestujú za poznaním šťastia a akýsi východonáboženský guru im prezradí, že to tajomstvo je ukryté vo fľaši zeleného/bieleho ľadového čaju. Hm.. V auguste 2010 boli na kongrese Americkej chemickej spoločnosti prezentované výsledky analýzy obsahu antioxidantov (= polyfenolov) v rôznych druhoch ľadových čajov predávaných vo fľaši: vo väčšine výrobkov neboli žiadne a ak nejaký výrobok polyfenoly obsahoval, bolo ich tam tak málo, že by ste museli vypiť asi 20 fliaš ľadového čaju, aby ste do tela dostali toľko polyfenolov ako z jednej šálky zeleného/bieleho čaju, ktorý si uvaríte doma sami. PS: Už vám vrie voda?


Vplyv kofeínu na mozog

- Kofeín zvyšuje pozornosť a skracuje reakčný čas.
- Kofeín nezlepšuje vaše vedomosti ani IQ – ak ste niečo nevedeli, nebudete to vedieť, ani keď sa napojíte na kofeínovú infúziu.
- Kofeín nemá stimulačný účinok na vyššie nervové funkcie (nebude sa vám ľahšie učiť ani rozhodovať, ani posudzovať, čo je správne a čo nie.

Ako efektívne užívať kofeín počas dňa?

Dr. James Wyatt, ktorý pracuje vo výskumnom stredisku amerického vojenského letectva a okrem iného sa zaoberá hľadaním optimálneho dávkovania kofeínu pre ľudí pri výkone úloh v extrémnych podmienkach, odporúča:
- Nepiť kávu po prebudení – vtedy je adenozín v mozgu odbúraný (ak potrebujete ráno vypiť kávu, lebo inak nie ste schopný začať deň, sú to abstinenčné príznaky: veď poslednú dávku kofeínu ste si dali najmenej pred 10 hodinami).
- Kávu alebo kofeín začať prijímať až popoludní v menších dávkach (40 mg = ½ šálky kávy alebo 1 šálka zeleného čaju) s intervalom 1 hodiny a dodržať bezpečný – aspoň 8-hodinový odstup od spánku.


Minimálna dávka – maximálny účinok

Podľa Dr. Jamesa Lanea, ktorý sa zaoberá výskumom kofeínu na známej Duke University, je možné kontrolovať účinnosť a dávkovanie kofeínu takto: keď príde na vás únava alebo spánok, „dajte si“ 80 – 100 miligramov kofeínu a na 15 minút si zdriemnite. Stane sa toto: kým sa kofeín dostane krvou do mozgu, nahromadený adenozín sa čiastočne odbúra krátkym spánkom a kofeín potom „dosadne“ na uvoľnené miesto. To zvýši jeho účinok a minimalizuje jeho dávku, pretože nebudete o hodinu – dve potrebovať ďalšiu šálku.


Vplyv kofeínu na náladu a emócie

Káva a kofeín môže asi u 30 % mužov vyvolávať napätie, podráždenosť, agresivitu alebo paniku. Nemáte sa za čo hanbiť ani sa pokúšať tieto prejavy potlačiť. Je to vyvolané geneticky a neexistuje spôsob, ako tieto nežiaduce účinky kofeínu eliminovať. Ak ste po konzumácii kofeínu postihnutý týmito prejavmi, mali by ste ho úplne vylúčiť.


Gény rozhodujú o tom, kedy sa káva zahryzne do vášho srdca

Gény ovplyvňujú skutočnosť, či milovník kávy dostane infarkt, alebo nie. Už dávnejšie sa vie, že – z pohľadu odbúravania kofeínu v tele – existujú dva typy kávičkárov: pomalý a rýchly metabolizátor. Podmieňuje to genetická informácia, ktorá vyvoláva v pečeni produkciu dvoch rôznych enzýmov odbúravajúcich kofeín: jedna forma enzýmu odbúrava kofeín výrazne pomalšie ako druhá. Podľa najnovšej kanadskej štúdie z University of Toronto (sledovaných bolo viac ako 4000 ľudí v strednom a vyššom veku) riziko infarktu u ľudí, ktorí metabolizujú kofeín pomalšie, rastie s počtom vypitých káv:
- 1 – 2 šálky denne riziko infarktu nezvyšujú
- 2 – 3 šálky za deň riziko infarktu zvyšujú o 40 %
- Viac ako 4 šálky kávy za deň riziko infarktu zvyšujú až o 65 %
- Ak pijete 4 a viac šálok káv denne a ak ste mladší ako 50 rokov a kofeín metabolizujete pomaly, vaše riziko infarktu je 4-násobné!
Takže dobrá správa: Nevieme síce vyšetriť, ako metabolizujete kofeín práve vy, ale bez ohľadu na to 1 až 2 šálky kávy denne vaše riziko infarktu nezvyšujú. S tými ďalšími by ste mali byť veľmi opatrný.


Nie som závislý!

O tom sa môžete presvedčiť malým testom: skúste 7 dní nepiť žiadnu kávu, čaj, colu a neužiť tabletku s kofeínom. Veď ak nie ste závislý, nebude to žiadny problém. A na také, že „Dokázal by som to bez problémov, ale nepotrebujem si nič dokazovať“, sa nehráme. Ak ste ráno malátny, mrzutý a deň nemôže začať bez vašej šálky kávy, ste závislý. Ak neviete deň prežiť bez kofeínu, ste od neho závislý. Viem, že sa to neprijíma ľahko, ale keď sa holíte, tiež sa musíte dívať na seba do zrkadla, a nie na svoju fotografiu z mladosti.
Takže: skúste prežiť 7 dní bez kofeínu a pozorujte svoj organizmus. Nebojte sa, nič sa nestane, len budete ospalý. Kofeín nie je drogou z kategórie amfetamínov alebo kokaínu, ktoré ovplyvňujú v mozgu centrá motivácie a vyvolávajú blaženosť a závislosť. Abstinencia od kofeínu vás nevrhne do depresie alebo agresivity. Môžete byť podráždený alebo strašne ospalý, ale dá sa to prežiť. Ak ste od kofeínu skutočne silno závislý, prvých päť dní bude naozaj ťažkých: sústavná ospalosť, bolesti hlavy, podráždenosť, slabá koncentrácia – takmer sa vás nepustia. Potom sa to začne strácať.
Ak chcete svoje telo dôkladne zbaviť tejto závislosti, potrebujete vydržať asi 3 týždne. Podľa Dr. de Wit, docentky v odbore psychiatrie z University of Chicago, je dobré raz za rok absolvovať takúto „detoxikačnú kúru“ od kofeínu, pretože vaše telo si na kofeín buduje toleranciu. To znamená, že ak budete piť kávu alebo iné kofeínové nápoje pravidelne a najmä s cieľom potlačiť únavu, môže sa vám ľahko stať, že vaša spotreba bude rásť. Poznám človeka, ktorý pred mojimi očami na pracovnom stretnutí, ktoré sa začalo o 18:10 a skončilo o 18:30, vypil 4 silné pressá. Ak by som mal odhadnúť jeho dennú spotrebu kávy, tak by som triafal niekde medzi 15 – 20 šálkami za deň. Je to extrém, ale určite nie je jediný.
Ak sa vaša spotreba kávy postupne zvyšuje a pijete viac kávy ako pred dvomi rokmi, mali by ste zvážiť jeden dôkladný „kofeínový detox“. Neznamená to, že kávu musíte natrvalo vyškrtnúť zo života, len sa trochu očistíte, aby kofeín znova účinkoval primerane a stačila vám menšia dávka.
Ak sa vám však zapáči život bez kofeínovej závislosti, určite to vaše telo ocení. PS: Podľa výskumov z prestížnej Johns Hopkins Univesity v Baltimore z roku 2004 aj jedna šálka kávy denne môže vyvolať závislosť od kofeínu.


Kofeín a šport

Kofeín má schopnosť podporiť vytrvalosť (nie silu) pri mnohých druhoch športu a fyzickej aktivity. Ak ale nemáte „natrénované“ a vaša kondícia sa túla kdesi v mínus prvom poschodí a nižšie, ani 10 šálok silnej kávy vám nepomôže dohrať tenisový zápas alebo dôjsť na bicykli z Bratislavy do Košíc.
Kofeín účinkuje najlepšie u športovcov, ktorí nie sú navyknutí na jeho pravidelný príjem. Otestujte si však svoju reakciu na kofeín počas tréningu a nie na súťaži, pretože podľa výskumov Dr. de Wit kofeín asi u 30 % mužov vyvolá podráždenosť. Ak vám kofeín spôsobuje tento problém, nemali by ste ho užívať.
Ďalšia dobrá rada: Bezpečnejší a zdravší bude účinok čistého kofeínu napríklad z energetických nápojov, pretože ostatné (spálené) zložky kávových zŕn v káve vás pri psychickom vypätí pred súťažou môžu nečakane prehnať, a tým oslabiť a vyviesť z koncentrácie.
Nedávne sa objavili na trhu v zahraničí žuvačky s obsahom kofeínu na úrovni šálky kávy. Kofeínová žuvačka je pre športovcov, ktorí sa rozhodli pri snahe o zlepšenie výkonu siahnuť po kofeíne, tou najlepšou alternatívou: jeho koncentrácia v krvi dosiahne maximum veľmi rýchlo (o 5 – 10 minút) na rozdiel od kávy nemá žiaden dráždivý vplyv na žalúdok.


S kávou na toaletu?

Kofeín podporuje peristaltiku tráviaceho systému a na tento účinok si vaše telo tiež môže vypestovať návyk. Dôsledkom bude, že keď napríklad rannú kávu vynecháte alebo ju prestanete piť úplne, naruší sa pravidelný rytmus vyprázdňovania hrubého čreva a môžete v ten deň alebo prechodne niekoľko dní trpieť zápchou. Aj tohto návyku sa vaše telo môže zbaviť. Ak bude problém s vyprázdňovaním trvať dlhšie ako dva – tri dni, skúste odporúčania proti zápche.
Vraj sa nedá ťahať (dym z cigarety ústami) a tlačiť (zvyšky druhým koncom von) súčasne. Dajte si pozor, aby ste vaše črevo nenavykli na kofeín tak, že sa bez svojej dávky ani nepohne. Aj keď piť kávu na toalete by asi – technicky vzaté – bolo možné.


Býčí hormón v bublinkách?

Keď sa začal v Rakúsku vyrábať Red Bull, ktorý zázračným marketingom dobyl skoro celý svet, predával sa s príbehom o objave tajomnej látky, ktorú používajú nejakí zabudnutí domorodci na zabudnutom mieste našej planéty. Ak výrobca uvádza kompletné zloženie (tú povinnosť má zo zákona), žiadna „zázračná“ látka sa v tomto nápoji nenachádza. To, čo Red Bull odlišuje od podobných nápojov, je kombinácia kofeínu, glukuronolaktónu a taurínu. Podľa jedného (prečo asi rakúskeho?) výskumu, je uvedená kombinácia ideálna na zvýšenie pozornosti a skrátenie reakčného času. Glukuronolaktón je látka, ktorá sa prirodzene tvorí v ľudskom tele pri spaľovaní glukózy a ktorej sa zrejme neopodstatnene pripisuje veľká škála takmer zázračných účinkov. Jedna plechovka Red Bullu obsahuje 600 miligramov, čo je viac ako trojnásobok dávky, ktorá je potrebná na vyvolanie centrálnych účinkov.
Taurín nie je žiadny býčí hormón, ako som už niekoľkokrát počul, ale amín s obsahom síry (2-amioetán sulfónová kyselina), ktorý bol prvýkrát izolovaný z býčej žlče. Nachádza sa v takmer všetkých živočíchoch a rastlinách a je súčasťou aj vašej žlče. Pripisujú sa mu účinky na nervové bunky, mozgové funkcie, reguláciu tukového tkaniva, stabilizáciu kostného tkaniva a podporu imunity, ale žiadne z týchto účinkov neboli dôveryhodne preukázané a dávky taurínu neboli testované z hľadiska bezpečnosti. Taurín je dôležitý pre novorodencov, pretože si ho nedokážu vytvárať dostatok, ale nedávajte im kvôli tomu Red Bull – materské mlieko a jeho náhrady taurín obsahujú.
PS 1: Obsah a bezpečnosť týchto látok nie sú podľa dostupných informácií kontrolované žiadnou oficiálnou európskou inštitúciou.
PS 2: Umelé sladidlá podporujú toxický účinok alkoholu, preto si dajte pozor na alkoholické drinky miešané s nealko nápojmi, ktoré obsahujú umelé sladidlá – tzv. light nápoje.


Kofeín a alkohol sú zradní kamaráti

Kofeín potláča únavu a alkohol je depresant – ak to pijete spolu, je to pre mozog niečo podobné, ako keby ste chceli dvíhať činku aj bicepsom a tricepsom naraz. Nevydrží niektorý sval, šľacha alebo kosť. Prečo si myslíte, že alkohol s kofeínom vydrží váš mozog? Navyše, ak alkohol pijete s kofeínom, kofeín môže potláčať pocit opitosti = ste neschopný správne posúdiť svoje skutočné schopnosti (napr. šoférovanie, emočné prejavy, bezpečnosť pri sexuálnom styku a pod.)


Otázky z AKV

- Podporuje kofeín chudnutie? - Káva v dávke väčšej ako 6 šálok za deň mierne zvyšuje metabolizmus, ale iba u ľudí, ktorí pravidelne cvičia a obmedzujú tuky vo svojej strave. Neexistuje ale dôkaz, že tento účinok je významný a trvalý. Neexistuje ani žiadna štúdia, ktorá by potvrdzovala všeobecne rozšírený mýtus, že káva podporuje chudnutie.
- Potláča káva a kofeín chuť do jedla? - Áno, ale tento účinok trvá veľmi krátko a normálna konzumácia kávy (max. 3 šálky denne) nijako neznižuje množstvo spotrebovaných potravín a energie.


Súčasné riešenie kontroverznej témy „Káva a kofeín“

- Káva a kofeínové nápoje nie sú nevyhnutnou súčasťou zdravého spôsobu života.
- Kofeínové nápoje nikdy nekonzumujte spolu s alkoholom – má to negatívny účinok na schopnosť posúdiť svoje konanie, poškodzuje to srdce a pečeň.
- Nezabudnite, že aj niektoré lieky obsahujú kofeín – ak ich užívate, musíte obsah kofeínu započítať do svojho denného príjmu.
- Kofeín je zvlášť nebezpečný pre deti, teenagerov, ľudí trpiacich refluxnou chorobou pažeráka, vredmi žalúdka a dvanástnika, ľudí chorých na srdce a ľudí so zvýšeným krvným tlakom.
- Ak nepatríte do uvedených rizikových skupín, káva v dávke 2 šálky denne neohrozuje vaše zdravie.
- Zelený čaj má asi 2- až 5-násobne silnejší antioxidačný účinok ako káva alebo čierny čaj.
- Ak konzumujete kofeín príležitostne, má silnejší účinok a neohrozuje vás vznikom závislosti.
- Ak vaša spotreba kofeínu stúpa, je to príznak rastúcej závislosti a tolerancie. Mali by ste podstúpiť 3-týždňovú detoxikáciu. Potom sa môžete ku káve a čaju vrátiť – budú mať na vás silnejší účinok a vystačíte s menšími dávkami
- Vždy, keď je to možné, nahraďte kofeín prechádzkou, krátkym strečingom, pohárom studenej vody alebo pomarančového džúsu, vybehnite pár poschodí na iné oddelenie vo firme a pod.
- Nepite kávu zo zvyku. Vždy, keď sa vás sekretárka na rokovaní, čašník v reštaurácii, partnerka alebo hostiteľ opýtajú, či si dáte kávu, vyberte si radšej zelený čaj alebo čistú vodu.
- Všetky pozitívne zdravotné účinky, ktoré sú o káve známe, poskytuje aj zdravá strava, fyzická aktivita, spánok a celkovo zdravý a šťastný spôsob života. Ak je pre vás káva významným a potrebným zdrojom antioxidantov, znamená to, že buď jej pijete neskutočne a nebezpečne veľa, alebo so zložením vašej stravy a spôsobom života niečo nie je v poriadku.
- Logika: Keby sme dobre spali každý deň 7 – 8 hodín, a/alebo nemali kofeínovú závislosť, žiadny kofeín by sme nepotrebovali.
- Reakcia na kofeín môže byť individuálna, najmä ak ste už závislý, ale 200 až 300 mg kofeínu denne sa považuje za bezpečnú dávku (ak to dovoľuje zdravotný stav. Sledujte svoj príjem kofeínu počas dňa. Naučte sa ho zodpovedne používať.
- Obsah kofeínu v čiernom a zelenom čaji je zhruba rovnaký – veď oba druhy čajových lístkov pochádzajú z tej istej rastliny, len sú inak spracované. Obsah kofeínu závisí od doby lúhovania.Obsah kofeínu v liekoch na predaj bez receptu, nápojoch

Liek - (1 tbl)
Ibufein - 50mg
Panadol Extra - 65mg
Panadol Ultra - 30mg
Acylcoffin - 50mg
Valetol - 50mg
Ataralgin - 70mg


Nealko nápoje - (1 plechovka (asi 300ml))
Coca-cola - 65mg
Pepsi - 43mg
Pepsi Light - 36mg

Káva - (1 kávová šálka)
Instantná - 50-66mg
Prekvapkávaná - 80-110mg
Presso - 90-150mg

Čaj - (1 čajová šálka)
Čierny, vylúhovaný 5 minút - 40-50mg
Čierny, vylúhovaný 1 minútu - 25-30mg
Varený z čajoviny 6 minút - 35-45mg
Zelený - 30-40mg
Nič sa ti nedarí, nič ti nejde? Daj si sustanon, ono ťa to prejde.
Užívateľov profilový obrázok
Koláč
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 28.03.2010
Cash on hand: Locked
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať užívateľa:


Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa brassers » 01.01.2014

moj nazor na tento clanok a Bukovskeho vseobecne je ten, ze jeho popularita tazi najma z nevedomosti, naivnosti a lenivosti slovenskeho naroda, ktory si nevie na vlastnu past vyhladat nic adekvatnejsie a sposobilejsie. vsetko, co som od neho cital, mi pripadalo ako typicke bububu pisane za ucelom zastrasenia cloveka. tie zaklady su vysvetlene dobre, no clanky ako tieto su podla mna velmi pochybne, zalozene na cherrypickingu studii a tie data umelo extendovane do extremnych rozmerov

ale aby som mu nekrivdil, tak je to velmi zaujimavy clanok a niektore, pre mna osobne prekvapujuce zistenia, si hodlam hlbsie preverit
Do nutričných hodnôt počítam aj zeleninu a ovocie -> (červený grep na desiatu ako spaľovač , čo si o tom myslíte ? cca 150g/deň)
Užívateľov profilový obrázok
brassers
Príspevky: 2912
Dátum registrácie: 05.10.2012
Cash on hand: Locked
Bydlisko: BA
Bolo mu ďakované: 1 krát

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa Bress » 02.01.2014

tiez mi niektore veci prijdu prehnane. Lebo casto sa aj pri studiach stane, ze proste sa vyvodi zaver z niecoho co nakoniec vobec tak nie je a vela veci z toho mi prisli ako novinky, tak som celkom skepticky.

Btw: pocas skuskoveho pijavam aj 10kav denne + kofein v tabletach....:D
Bress
Príspevky: 2068
Dátum registrácie: 09.03.2009
Cash on hand: Locked
Bydlisko: Kosice

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa Majky09 » 12.08.2015

ahojte,
kedze google mi nevie ukazat co potrebujem (alebo len blbo hladam:) ) tak sa chcem spytat tu..
pokial uz mam vytvorenu nejaku toleranciu na vyssie davky kofeinu, tak akym sposobom sa mozem tejto tolerancie zbavit, aby som sa zasa stal citlivy aj na obycajne dvojite presso?
..predpokladam, ze asi iba abstinenciou na urcity cas, ale tak pre istotu sa pytam, ci je aj nejaky iny sposob?
a tiez, ako dlho to moze organizmu cca trvat, kym sa tej tolerancie zbavi?
Majky09
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10.05.2011
Cash on hand: Locked

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa pepo88 » 13.08.2015

urcite si daj na par tyzdnov volno od kofeinu.. popripade pridaj taurin, skvelo sa doplna s kofeinom :007
Je tažké si ísť za svojím cieľom,keď človek ešte vobec nevie čo chce,a aj tá najmenšia prekážka mu vie narobiť veľké problémy
https://www.facebook.com/PeterMuranOsobnyTrener?fref=ts
Sorry ak neodpisem na SS.Mam ich denne
Užívateľov profilový obrázok
pepo88
Moderátor: súťažný kulturista
Príspevky: 18843
Dátum registrácie: 05.01.2007
Cash on hand: Locked
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa Majky09 » 13.08.2015

a taurin neposobi na organizmus podobne ako kofein, ze by si nan organizmus vytvoril toleranciu po nejakom case?
Majky09
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 10.05.2011
Cash on hand: Locked

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa pepo88 » 13.08.2015

na vsetko si telo zvykne
Je tažké si ísť za svojím cieľom,keď človek ešte vobec nevie čo chce,a aj tá najmenšia prekážka mu vie narobiť veľké problémy
https://www.facebook.com/PeterMuranOsobnyTrener?fref=ts
Sorry ak neodpisem na SS.Mam ich denne
Užívateľov profilový obrázok
pepo88
Moderátor: súťažný kulturista
Príspevky: 18843
Dátum registrácie: 05.01.2007
Cash on hand: Locked
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Diéta a chudnutie

Príspevokod užívateľa mrYoda » 10.04.2019

tak idem to uz druhy den a psychicky, energeticky aj silovo sa citim o dost lepsie, mozno to je len placebo, ale co..funguje :D dietu pojdem len 2 mesiace, takze je mozne, ze budem uz len protein s kofeinom davat, ucinky kofeinu prisli neskutocne rychlo, takze znacka scitec nutrition znova nesklamala
mrYoda
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19.11.2016
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 1 krát

Re: Diéta a chudnutie

Príspevokod užívateľa silný » 10.04.2019

ucinky kofeinu prisli neskutocne rychlo
Tak rýchlo ako prišli tak aj odídu :)
Vaše otázky, problémy, postrehy a iné dopyty smerujte prosím do príslušných tém a nie do mojej poštovej schránky
(nie preto, žeby som bol neochotný poradiť, ale to na čo sa pýtate, môže poslúžiť aj ostatným...)
Užívateľov profilový obrázok
silný
Príspevky: 6527
Dátum registrácie: 20.07.2015
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 121 krát
Bolo mu ďakované: 683 krát

Re: Diéta a chudnutie

Príspevokod užívateľa mrYoda » 10.04.2019

ucinky kofeinu prisli neskutocne rychlo
Tak rýchlo ako prišli tak aj odídu :)
praveze vcera som dal pred treningom, cely trening maximum energie, ako ked si dam napalm, akurat som sa pri tom tak nezadychaval, ucinky drzali od cca 14 do 19, takze som s tym bol spoko, dnes som dal okolo 7 s testosterolom a biosterolom a citim sa super, vela energie a tak :) tak uvidime, ale ako som pisal, moze to byt aj placebo, ale moja psychika to zobrala, tak ako som chcel, uvidime po case
mrYoda
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 19.11.2016
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 1 krát

Re: Diéta a chudnutie

Príspevokod užívateľa silný » 10.04.2019

No ja už necítim ani gram kofeínu takže tak :)
Vaše otázky, problémy, postrehy a iné dopyty smerujte prosím do príslušných tém a nie do mojej poštovej schránky
(nie preto, žeby som bol neochotný poradiť, ale to na čo sa pýtate, môže poslúžiť aj ostatným...)
Užívateľov profilový obrázok
silný
Príspevky: 6527
Dátum registrácie: 20.07.2015
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 121 krát
Bolo mu ďakované: 683 krát

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa berzerker » 15.04.2019

Po case uvidis vznik tolerancie...pozor by som daval na vznik zavislosti. Nastastie sa udajne citlivost na kofein po kratkej dobe vysadenia znova vracia.
AA - Lab / vyziva / zdravie / trening / fitness * moja stranka na FB
Užívateľov profilový obrázok
berzerker
Príspevky: 902
Dátum registrácie: 07.01.2010
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 3 krát
Bolo mu ďakované: 2 krát

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa marek123 » 15.04.2019

Ano, je to tak. Vacsinou chodim 3 mesiace a potom 3 mesiace oddych. Ku koncu uz musim ist vysoke davky, ktore ledva citim a vzdy po tej pauze sa to potom zlepsi.
marek123
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 12.03.2013
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 73 krát
Bolo mu ďakované: 18 krát

Re: Diéta a chudnutie

Príspevokod užívateľa Unixko » 17.04.2019

No ja už necítim ani gram kofeínu takže tak :)
Tak ale ty ideš trash a zapijaš ho nakopavačom tebe nemože ani 2g fungovat :)
Unixko
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 01.08.2016
Cash on hand: Locked
Poďakoval: 5 krát
Bolo mu ďakované: 12 krát

Re: Kofeín

Príspevokod užívateľa silný » 17.04.2019

A kto za to moze, že nevedia poriadnu predtreningovku sparvit... Asi vytvorím vlastný produkt :) len pre silných :)
Vaše otázky, problémy, postrehy a iné dopyty smerujte prosím do príslušných tém a nie do mojej poštovej schránky
(nie preto, žeby som bol neochotný poradiť, ale to na čo sa pýtate, môže poslúžiť aj ostatným...)
Užívateľov profilový obrázok
silný
Príspevky: 6527
Dátum registrácie: 20.07.2015
Cash on hand: Locked
Bank: Locked
Poďakoval: 121 krát
Bolo mu ďakované: 683 krát


Návrat na "Výživa a suplementácia (zdravá výživa, stravovanie, rady ohľadom doplnkov výživy atď.)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 15 neregistrovaných