Dôležitosť vody

Dôležitosť vody

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 03.09.2011

Dôležitosť vody
Preklad článku: Jen Heath - The Importance Of Water: A Full Explanation!

Úvod
Koľko vody pijete? Ak to neviete, asi to nebude dosť. Ak hádate, asi to nie je presné. Ak nepijete dostatok vody, Váš stravovací plán bude bez otázky menej účinný v premene Vášho tela, ako keby ste jej pili dostatok.
V celej diéte je voda najdôležitejšia v strate tuku, ako aj v zabraňovaní jeho novému ukladaniu. Áno počuli ste správne... najdôležitejšia.
Prečo si potom toľko ľudí zaznamenáva presné množstvá zjedených bielkovín, sacharidov či tukov... ale nevedia presne, koľko vody vypijú?
Pretože zaznamenávanie týchto vecí je mimoriadne dôležité pre dosiahnutie určitých cieľov v premene tela, a uznajme, že je to náročnejšie, ako zapisovať si príjem vody. Pre mňa je to jednoduché. Vždy vypijem rovnaké množstvo, a viem koľkokrát denne to vypijem. A prečo je voda taká dôležitá?

Metabolizmus tukov:
Voda nielenže potlačuje chuť do jedla, ale dokonca aj pomáha telu využívať uložený tuk. Ak telo nedostane dostatok vody na vykonanie potrebných fyziologických úloh, stiahne si ju z telových buniek, vrátane tukových, aby mohlo vykonať potrebné úlohy.
Akékoľvek tukové zásoby v tele, z ktorých je vysatá voda, nebudú tak ľahko mobilizované a spálené ako energia. Výsledkom toho budú zvýšené zásoby tuku v dlhšom čase, ak budete neustále v dehydratovanom stave.

Obličky a pečeň:
Navyše, viete o tom, že obličky potrebujú isté a to hojné množstvo vody, aby fungovali správne? Ak obličky pracujú na nízkej kapacite, najmú si na tieto funkcie pečeň. Jednou z hlavných funkcií pečene je metabolizovať tuk a využívať ho ako energiu pre telo.
Navyše, ak pečeň robí z polovice to, čo obličky nemlžu kvoli nedostatku vody, nebude schopná robiť to, čo má, v tomto prípade spaľovanie tuku, tak účinne. A ak metabolizuje menej tuku, treba poznamenať, že aj výsledná strata tuku bude menšia.

Zadržiavanie vody:
Existuje mýtus o vode, že spôsobuje zadržovanie vody, skutočnosť je ale presne opačná. Nedostatok vody spôsobuje jej zadržovanie. Dôovod je taký, že telo si uvedomí nedostatok vody, ak jej dostáva menej, ako potrebuje, a tak sa snaží zadržať každú kvapku, ktorú mu môže.
V tomto stave, kedykoľvek pijete vodu, bude uložená, čoho výsledokm je nevzhľadné a nepohodlné zadržovanie vody. Jediné trvalé riešenie na problém zadržovania vody je poskytnúť telu viac vody ako spotrebuje, čo dovolí odplaviť prebytočnú vodu von zo systému.
Môžete zo zadržovania vody obviňovať jedlá bohaté na sodík, keďže ho určite aj spôsobujú, ale hlavný páchateľ je nedostatok vody, pretože ak jej pijete dosť, telo sa zbaví aj prebytočného sodíka.

Voda a cvičenie:
Pri cvičení voda pomáha lepšiemu svalovému tonusu, ako aj lepšej svalovej kontrakcii. Takisto pomáha udržovať výkon a shanu počas cviěnia, čo v dlhodobom merítku zase prináša lepšie výsledky.
Ak máte skúsenosti s neznesiteľným hladom, vysokým zadržovaním vody, nízkym svalovým tonusom a únavou počas cvičenia, zrejme neprijímate dostatok vody.

Koľko vody treba:
Môj návrh? Priemerná aktívna osoba potrebuje omnoho viac vody, ako 2l na správne fungovanie. Možno by ste si mali kúpiť 500ml pohár, a sústrediť sa, aby ste ich za deň vypili aspoň 5-6, aby ste dosiahli aspoň 2,5-3l za deň. Toto množstvo už je vhodnejšie pre kompenzáciu fukcií tela a fyzickej aktivity.
Séria článkov Kun Agüera - http://posilnovanie.sk/viewtopic.php?f=3&t=9997

NEODPOVEDÁM NA BANÁLNE OTÁZKY
Užívateľov profilový obrázok
kun_agüero
Moderator
Dátum registrácie: 10.01.2009
Cash on hand: Locked

Re: Dôležitosť vody

Príspevokod užívateľa Lyandrol » 03.09.2011

Ja to mam cca 3-7 (podla tepla a toho či idem do fitka) ale snažim sa vzdy co najviac a piť často.
NEŽELÁM SI ABY STE DAVALI MOJ OSOBNÝ KONTAKT (tí ktorí ma poznate) HOCIKOMU Z FORA AJ MIMO FORA BEZ MOJHO SUHLASU.
Lyandrol
Moderator
Dátum registrácie: 07.05.2010
Bolo mu ďakované: 2 krát

Príspevokod užívateľa krepan » 03.09.2011

ja vypijem aj viac ako 5 litrov tekutin....v posilke cca pol litra, tam to neprehanam aby som sa nepogrcal pri cviceni, doma si varim zihlavove caje plus cista voda bez problemu. pijem aj ked nejsom smadny, predchadzam tym dehydratacii kedy som celkovo zoslabnuty a nasilu sa "nadajam" vodou. mineralku malo, uz ked tak co najmenej sytenu, lebo ma zduva a robia sa vo mne bubliny :D a sladke skoro nič, len ked priatelka kupi nejaku pepsi tak za pohar
vypni prsia.....a zatni zvierač!!!!
krepan
Dátum registrácie: 10.07.2011
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 03.09.2011

Ja tiez strasne vela pijem. Obcas aj 10l denne.
Az by som povedal, ze som zavisly na vode. Predsa, ani prehnany prijem nie je velmi vyhodny.
Ale uz som v takom stave, ze ked stale nepijem, tak som smadny, takze si nemozem pomoct.

kun_agüero
Moderator

Príspevokod užívateľa Rokie » 04.09.2011

Treba piť pomaly a potom ti to dlhšie vydrží.

Neviem čo je na tom pravdy.

Inač dočítal som sa, že minerálky zakysľujú. (asi som to zle napísal)
Je to pravda?
"Pyramidy nechte Egypťanům a bolest masochistům!"

"Ja si myslím, že do katabolizmu sa dostaneš jedine ak si buď v koncentráku, beháš maratóny a nič neješ, alebo držíš protestnú hladovku." :D
Rokie
Žvanil
Dátum registrácie: 18.06.2009
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Lyandrol » 04.09.2011

okrem fatry či ako sa vola ? ...ta je zasadita.
NEŽELÁM SI ABY STE DAVALI MOJ OSOBNÝ KONTAKT (tí ktorí ma poznate) HOCIKOMU Z FORA AJ MIMO FORA BEZ MOJHO SUHLASU.
Lyandrol
Moderator
Dátum registrácie: 07.05.2010

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 04.09.2011

Ale je rozdiel medzi pH kvapaliny, a vplyvom na organizmus.
Napr. kyselina citronova je kysla, ale zasadotvorna.
Ale telo ma vynikajuce homeostaticke mechanizmy, prebytok kyslosti/zasaditosti sa aj tak vyluci mocou.

kun_agüero
Moderator

Príspevokod užívateľa Mike Ones » 16.09.2011

Ahojte, chcem sa spytat, ci je pravda ze sa ma pit voda s kazdym jedlom... lebo ja som si zvikol 30min. pred a po jedle nepit vodu a to kvoli tomu, ze zostane telo dlhsie nasitene... co vy na to?

edit. akurat citam otom clanok, tak neviem co je natom pravdy.
Mike Ones
Dátum registrácie: 02.08.2011

Príspevokod užívateľa kun_agüero » 16.09.2011

S jedlom skor nie, kvoli moznemu riedeniu enzymov.

kun_agüero
Moderator

Príspevokod užívateľa Mike Ones » 16.09.2011

takze zostat tak ako do teraz? alebo pred a po jedla sa napit?
Mike Ones

Príspevokod užívateľa Natural88 » 16.09.2011

ja pijem aj pocas jedla
Natural88
Dátum registrácie: 20.11.2010
Bolo mu ďakované: 1 krát

Príspevokod užívateľa Mike Ones » 17.09.2011

Dalsi blby dotaz :D ked som v objeme tak by som mal pit co najviac vody a to kolko? lebo ja za 10 hod vypijem 6L vody a to chodim kazde 15-20 minut na zachod... a jeden den som nepil vodu a furt z nicoho nic na zachod... moc pijem? (zbytocne?)
Mike Ones

Príspevokod užívateľa pepo88 » 17.09.2011

proste bolo tvoje telo mocopudne z predchadzajucich dni.. to iste som robil pred sutazou, ze som denne pil aj 12 litrov vody, a posledne dva dni takmer nic, a bol som stale mocopudny.. tym padom sa tak da odvodnit pred sutazou.. neviem kolko vazis, ale ak makas riadne v posilke a si tazsi, a ak mas aj nejake kardio alebo iny sport, 6 litrov denne nieje nejak vela
Je tažké si ísť za svojím cieľom,keď človek ešte vobec nevie čo chce,a aj tá najmenšia prekážka mu vie narobiť veľké problémy
https://www.facebook.com/PeterMuranOsobnyTrener?fref=ts
Sorry ak neodpisem na SS.Mam ich denne
pepo88
Moderátor: súťažný kulturista
Dátum registrácie: 05.01.2007

Príspevokod užívateľa Mike Ones » 17.09.2011

za tyzden si zabeham 2x po 30 min a v nedelu futbal 3 hod.
Mike Ones

Príspevokod užívateľa Ado008 » 20.09.2011

kamarat mi poslal zaujimavy clanok

http://magazin.atlas.sk/zdravie/aj-cist ... 68253.html

v tejto dobe je povecsine zvyseny prijem sodika nad pozadovanu uroven... myslite si ze to moze hrozit ?
popripade bolo by vhodne pocas treningu prijmat mineraly ?

su jontove napoje ale tak isto aj tabletove multimineraly...
"Ak z akéhokoľvek dôvodu hľadáš výhovorky prečo nedrepovať, očividne si steplalý alebo sa ti ešte nespustili semenníky do miešku."
Ado008
Moderator
Dátum registrácie: 18.08.2008
Kontaktovať užívateľa:

Návrat na "Výživa a suplementácia (zdravá výživa, stravovanie, rady ohľadom doplnkov výživy atď.)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných