MŔTVY ŤAH (info + ukážky prevedenia)

MŔTVY ŤAH (info + ukážky prevedenia)

Príspevokod užívateľa katzo » 07.11.2007

Tu je 3. článok zo série základné cviky:

MŔTVY ŤAH

Mŕtvy ťah je základným cvikom pre rozvoj objemu a sily celého spektra svalov na celom tele. Zaťažované sú najmä vzpriamovače trupu, ohýbače stehien, sedacie svaly, medzilopatkové svaly, trapézový sval.

Pripravte si veľkú činku. Chodidlá umiestnite na šírku ramien, špičkami mierne od seba. Miernym pokrčením nôh v kolenách sa hlboko predkloňte a dôkladne uchopte os činky. Činku uchopte na šírku ramien buď nadhmatom alebo kombinovane striedavým úchopom (jedna ruka nadhmatom, druhá podhmatom). Chrbát a ruky prirodzene vystrite. Ťažisko tela musí spočívať vždy v strede chodidiel, nikdy ho nepresúvajte na špičky, ani na päty!
Vzpriamovaním trupu v bedrovom kĺbe zdvíhajte činku smerom nahor cez vertikálnu os tela až do polohy mierneho záklonu. Vzpriamovanie ukončite zatiahnutím ramien dozadu a vypnutím hrudníka. Následne pomalým kontrolovaným pohybom začnite spúšťať činku späť do počiatočnej polohy. V priebehu celého cviku udržujte mierne pokrčenie nôh v kolennom kĺbe!
Dýchajte plynulo v rytme cvičenia. Pri predkláňaní sa hlboko nadýchnite a pri doťahovaní činky do vrchnej polohy vydýchnite.
Vyvarujte sa používaniu neprimeranej záťaže! Najdôležitejšie je, aby ste cvik vykonávali technicky správne, vždy s vystretým chrbtom (nikdy nesmie dôjsť k jeho zaguľateniu) a mierne pokrčenými nohami! Postavením sa na schodík, bloky alebo ľubovolnú vyvýšenú podložku zvyšujete obtiažnosť cviku.
Pri vzpriamovaní trupu z počiatočnej polohy do paralelnej s podlahou vykonávajú najväčšiu časť práce ohýbače stehien, potom prácu preberajú vzpriamovače trupu a v závere pohybu sa uplatňujú medzilopatkové svaly.

Doporučenia na záver:

• pred tréningom sa dôkladne rozcvičte a vykonajte strečingové cviky zamerané na bedrovú oblasť
• fixujte správnu polohu tela s dôsledne vystretým chrbtom a mierne pokrčenými nohami
• vyvarujte sa používaniu neprimeranej záťaže
• udržujte dostatočný rozsah pohybu
• pohyb ukončujte zatiahnutím ramien dozadu a vypnutím hrudníka
• nezabúdajte na strečing ani medzi sériami

Ukážky prevedenia cviku:

toto je klasický mŕtvy ťah:
Obrázok
mrtve tahy na stroji smith
Obrázok

toto je mŕtvy ťah sumo:
Obrázok

toto je rumunsky mŕtvy ťah (diky Baloo, zabudol som na neho):

Obrázok
na stroji smith:Obrázok
Naposledy upravil/-a katzo v 04.06.2011, upravené celkom 2 krát.
Užívateľov profilový obrázok
katzo
Dátum registrácie: 24.06.2007
Cash on hand: Locked

Príspevokod užívateľa Baloo » 07.11.2007

dobra praca, urcite by sa to malo oznacit ako dolezite, k tomu mrtvemu tahu si mohol dat este rumunsky a s vystretymi nohami :wink:
Baloo
Dátum registrácie: 23.03.2007
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa milky » 07.11.2007

dobra praca, urcite by sa to malo oznacit ako dolezite, k tomu mrtvemu tahu si mohol dat este rumunsky a s vystretymi nohami :wink:
jj takto by sa mali dat asi vsetky cviky ako dolezite
cvicit jest pit stat srat spat :D
milky
Dátum registrácie: 05.04.2007
Kontaktovať užívateľa:

Príspevokod užívateľa Agony » 08.11.2007

je lepsi klasicky alebo rumunsky? lebo ja robim rumunsky ani som o tom nevedel :oops:
Agony
Dátum registrácie: 08.09.2007

Príspevokod užívateľa dzejar » 08.11.2007

je lepsi klasicky alebo rumunsky? lebo ja robim rumunsky ani som o tom nevedel :oops:
rumunsky je dobry na hamstringy, klasicky je lepsi - viac svalov precvicis
dzejar
Dátum registrácie: 06.03.2007

Príspevokod užívateľa divadko » 08.11.2007

hmm noo je to pohode ale nejak ma to vyviedlo z miery .... hmm to dychanie mam na mysli lebo ja som to robivam takto ...(mne sa to dychanie tu opisane zda take divne..ved nadychnut sa ked spustam cinku dole?) takze postavim sa do opisanej polohy a teraz uchopim cinku nadychnem sa a idem hore ked som vystrety lopatky vzadu atd tak vydychujem a idem pomaly dole ... potom ako som dole tak sa nadychujem a idem zase hore a tak dookola... powiete mi co je na tom zle?alebo ci na tom vobec nieco je zle? aj kamos to tak cvici ... lebo toto dychanie som skusal neska som cvicil mrtvy a nerobilo mi nejako dobre a zle som sa citil...odpiste... :arrow:
Dej cloveku rybu a bude mit jidlo na cely den , Nauc ho chytat a bude mit jidlo na cely zivot
divadko
Dátum registrácie: 21.09.2007

tralal

Príspevokod užívateľa kejho » 05.12.2007

co je lepsie sumo mrtvy tah alebo klasicky ?? :oops: ja robim len klasicky 3serie po 3 opakovanie ... nemal by som to zmenit?? :?:
Real Temeš bejby
kejho
Dátum registrácie: 05.12.2007

Príspevokod užívateľa Andrej » 06.12.2007

mna zo suma bolel chrbat...tak som ostal pri klasickom
Andrej

aha

Príspevokod užívateľa kejho » 06.12.2007

a je v tom nejaky roziel tipu ze sumo je viac na nohy a klasicky viac na chrbat? :roll:
Real Temeš bejby
kejho

Príspevokod užívateľa Knjaz Varggoth » 06.12.2007

pri tom sume vykonavas skoro ten isty pohyb ako pri drepe, len maz roztiehnutejsie nohy a cinku nemas na krku ale v rukach
Knjaz Varggoth
Dátum registrácie: 08.10.2007

aha

takze ked chcem mat chrbat staby skrina musim robit klasicky mrtvy ok :)
Real Temeš bejby
kejho

Re: aha

takze ked chcem mat chrbat staby skrina musim robit klasicky mrtvy ok :)
hlavne rozne druhy zhybov.... z toho sa ti najlepsie spravi chrbat...mrtvola = spodok chrbta a zadok a trapezy, zhyby= cely vrch chrbta...samozrejme treba aj to aj to....osobne si myslim ze zhyby su najucinnejsi cvik na skoro cely vrch tela ( hadam uplne cely okrem tricepsu) lebo mas viac druhou zhybov atd....na to bol raz pred 10 rokmi pekny clanok v M&F (nieze by som ten casopis niak uznaval :D ) no a tam bolo o jednom chlapikovi co rok a pol cvicil len doma rozne druhy zhybov a prisiel do posilky a bol najvymakanejsi zo vsetkych... aj ked to nemusi byt skutocny pribeh ale vklude by to mohla byt skutocnost :) asi tak...
Knjaz Varggoth

:)

ked ja neoblubujem moc zhyby :oops: tam kde chodim makat nemam klasicku hrazdu na zhyby su tam len take divne uchytky na rozne druhy zhybov a to je mi asi uzke lebo z toho citim hlacne paprce :?
Real Temeš bejby
kejho

Re: :)

ked ja neoblubujem moc zhyby :oops: tam kde chodim makat nemam klasicku hrazdu na zhyby su tam len take divne uchytky na rozne druhy zhybov a to je mi asi uzke lebo z toho citim hlacne paprce :?
no musis sa tomu naucit:) predpokladam ze nemas rad preto ze nevies alebo je to pritazke pre teba...no mozes sa v tom zlepsit na tej "zhybovej" kladke ale efektivnejsi sposob je asi taky ze spravis vela serii po tolko zhybov kolko vladzes...popripade aj negativne (hore z dopomocou- mozes sa napr aj ty odrazit trochu od zeme a dole pomaly spustat..alebo niekto ti pomoze) no neviem teda ci mas problem s tym ze nevladzes to robit alebo co...no a este by ma zaujimalo to je tvoja foto v avatare?
Knjaz Varggoth

avaret ??

kedze neviem co je avaret asi ti neodpoviem :) ale ak myslis tu fotku vedla mojej prezyvky hej hej to som ja. zhyby by volakedy nerobili problem ale len s vlastnou vahou :) teraz som presiel len na stahovanie kladky :( ale asi zacnem zhybovat
Real Temeš bejby
kejho

Návrat na "Tréning a cviky (tréningy, tréningové plány, ako cvičiť)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný