pravna rada - dovoz rastlin

pravna rada - dovoz rastlin

Príspevokod užívateľa Lupask » 10.01.2017

Zdravim vas,
Neviete nahodou niekto poradit, ci a ako je v EU obmedzeny dovoz rastlin s obsahom prekurzorov? Podla trestneho zakona je samozrejme zakazany dovoz, predaj a drzanie omamnych latok aj ich prekurzorov. Ja ale nechcem doviezt cistu latku ale len rastlinu ktora to v nejakom malom mnozstve obsahuje. Nemam v umysle z toho nic dalsie vyrabat (hoci to asi colnikov a drogove oddelenie nebude moc zaujimat). Chcem si proste objednat sacok byliny a robit z toho caj, akurat mam smolu ze ta potvora obsahuje zakazanu latku. Zatial mi nie je zname ze by nebolo legalne drzat alebo dovazat rastlinu len preto ze daco obsahuje, hoci mozem sa mylit.

Nepodarilo sa mi to vypatrat tu na fore ani inde (financna sprava, slov-lex) som to nevedel zistit a uz neviem kde by som hladal. Ak niekto viete, napiste. Diky
Užívateľov profilový obrázok
Lupask
Dátum registrácie: 14.09.2012

Re: pravna rada - dovoz rastlin

Príspevokod užívateľa miroslav.kavcak » 11.01.2017

To ako by si napísal, že nechceš doviesť čisté thc, ale len cannabis. Presne preto, že všetko je subsumovane pod toto ustanovenie TZ nie je u nás možné kúpiť ani napríklad ma-huangovy čaj po ktorom tak dlho túžim.
V prípade podozrenia, že niektorý užívateľ svojim príspevkom porušil pravidlá fóra, stačí príspevok nahlásiť a ja už zjednám nápravu.
miroslav.kavcak
Moderator
Dátum registrácie: 23.05.2011

Príspevokod užívateľa zvratkyakrv » 11.01.2017

Nakukni sem,Miro:
https://www.osiva-semena.sk/exoticke-li ... -8-ks.html" target="_blank" target="_blank

EDIT-predávajú to viaceré eshopy.
Drepujem 3x do týždňa. Nemôžem z toho dostať "ploché nohy" ?
zvratkyakrv
Dátum registrácie: 10.12.2014

Ale to sú semiačka, nie rastlina s reálnym obsahom efedrinu. Stihatelne to bude až keď to zasadis a bude to mať zelenú vňať. Keď budem mať čas, tak si k tomu pozriem nejakú judikaturu.
Tu je zákon priamo upravujuci omamné a psych. látky a zaobchádzanie s nimi. Do pozornosti dávam prílohu č.1 - zoznam látok.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1998-139" target="_blank
V prípade podozrenia, že niektorý užívateľ svojim príspevkom porušil pravidlá fóra, stačí príspevok nahlásiť a ja už zjednám nápravu.
miroslav.kavcak
Moderator

Príspevokod užívateľa Chaskar » 11.01.2017

efedrin nieje ephedra pozor=100/1
SQ-250kg(no wraps)
BP-180kg
DL-265kg
Chaskar
Dátum registrácie: 29.12.2016

Efedrin je alkaloid,ktorý efedra obsahuje a následne sa z neho môže vyrábat pervitin.
miroslav.kavcak
Moderator

jaj to nemyslis vazne toto??? :mrgreen: si delas kozy ze?

Efedrin je substituovaný amfetamin a strukturalny analog methamfetaminu.pseudoefedrin si urobis doma z liekov na kasel....postaci hydroxid sodny a voda a z neho redukciou jodom v pritomnosti fosforu parno ale ze by niekto vyrabal parno z byliny,nie nie to je for ze jo?
ako jasne netvrdim ze nemas pravdu ale ma zarazil ten poddatok pri predstave byliny=vysledneho procesu :D
SQ-250kg(no wraps)
BP-180kg
DL-265kg
Chaskar

Príspevokod užívateľa bestial » 11.01.2017

Parno kazdy vari z pseudoefedrinu z liekov z lekarne :D Pochybujem ze kdokolvek kedykolvek uspesne navaril z rastliny :D
Už jen jedna další ampule
Ješte nás čeká sláva
Jednou nás to všechny zabije
No zatím to nakopává.

https://www.facebook.com/jan.michalov.trener
https://www.instagram.com/bestial_fitness/
bestial
Veteran
Dátum registrácie: 04.11.2006

Príspevokod užívateľa Pipik88 » 11.01.2017

Chalan chcel varit caj ale teraz zhana lieky na predpis a ide varit parno :D len pozor na to aby ti to neurobilo bum bac :D
Pipik88
Dátum registrácie: 29.09.2016

samozrejme no pri tej predstave-stretnu sa dvaja typci a jeden hovori:"dame caru?"
"jasne"odpovie druhy a z batozku vytiahne kyticku bylin :lol:

jj,viem ze na caj a riesi sa ze to je prekurzor no napr.cerveny fosfor nieje a na nic ine sa na SR nepouziva okrem vyroby parna.cely system je chory.druha vec neverim ze by sa nasiel na SR varick ktory si vyraba este aj efedrin z byliny :007
SQ-250kg(no wraps)
BP-180kg
DL-265kg
Chaskar

Príspevokod užívateľa Vinnie » 11.01.2017

neriesi sa to len redukciou pseudoefedrinu z liekov. tie velke ryby co naraz navaria kilo tej sracky maju pristup k cistemu pseudoefedrinu.
"existuje aj neaky doplnok na rast a hrubku koko..? pocul som vraj ze Nitrix"
Vinnie
Dátum registrácie: 22.09.2010

Keď sa podarilo Číňanom v roku 1885 izolovať efedrin z efedry len za pomoci vtedajšich poznatkov a dostupných organických rozpúšťadiel, tak dnes to bude minimálne rovnako tak možne. Až dopyt a len max 3 % obsah objemovy obsah efedrinu priviedol svet k biosyntetickej výrobe efedrinu.
Každopádne riesi sa legislatíva, nie výroba. Zakladateľ témy sa ešte nevyjadril o akú rastlinu ide a ci je vôbec uvedená v prílohe zákona ktorý som tu uviedol.
A ako tak pátram, tak ani efedru som v prílohe zákona nenašiel. Takže jej pestovanie je legálne, ak nasmeruje, alebo sa nedokáže ze slúži na výrobu efedrinu, ktorý už je prekurzor a tým pádom by aj pestovanie bolo stihatelne.
miroslav.kavcak
Moderator

Príspevokod užívateľa Pipik88 » 11.01.2017

Ved ale na SR to malo kdo robí vačšina prudi z CR aspon pred par rokmi to tak bolo tuto v okolí... To nechapem či niekomu to riziko a peniaze stoja za take vysoke tresty... Ked po drogach idu vo velkom je kopec vecí lepších ako toto :D
Pipik88
Dátum registrácie: 29.09.2016

Príspevokod užívateľa Lupask » 11.01.2017

Hm. Zaujimave ze tom zakone o omamnych latkach ani v jeho obsiahlych prilohach naozaj nevidim ani latku a uz vobec nie rastlinu. Jeden by povedal ze kludne mozme vozit, pestovat, predavat kolko sa nam zachce. Az mi nechce verit ze to este doteraz nikoho nenapadlo. Nenasiel som ju ani v 397/2015 (hoci tam ani nema co hladat lebo to nie je anabolikum ale skusit som musel). Co sa tyka pestovania a prechovavania bylin, zda sa ze ten zakon je zamerany len na konope a mak. A neviem tam najst ani tu spominany efedrin a pseudoefedrin, ked sme pri tom.

Podarilo sa mi najst ze co sa asi povazuje za prekurzor, no ale ten pripad co tam je nizsie rozpisany odporucam na precitanie je to celkom sranda :) chlap si dovazal z Turecka mnamky do posilky (zhodou okolnosti je to o efedrine) a nasli mu ho a obzalovali ho za drzanie prekurzora http://www.pravnelisty.sk/rozhodnutia/a ... -prekurzor" target="_blank
Po­jem pre­kur­zor Trest­ný zá­kon ne­de­fi­nu­je, up­ra­vu­jú ho mi­mot­res­tné práv­ne nor­my a to zák. č. 331/2005 Z. z. o or­gá­noch štát­nej sprá­vy vo ve­ciach dro­go­vých pre­kur­zo­rov spo­lu s na­ria­de­ním ES č. 273/2004 o dro­go­vých pre­kur­zo­roch, up­ra­vu­jú­cim pod­mien­ky za­ob­chá­dzania s pre­kur­zor­mi v pod­mien­kach vnú­tor­né­ho ob­cho­du EÚ, kto­ré ho­vo­rí o pre­kur­zo­roch ako o „ur­če­ných lát­kach“, kto­rý­mi sú che­mic­ké lát­ky, kto­ré mož­no zneu­žiť na vý­ro­bu ná­vy­ko­vých lá­tok, vrá­ta­ne zme­sí ob­sa­hu­jú­cich tie­to che­mic­ké lát­ky ale­bo prí­rod­ných pro­duk­tov ob­sa­hu­jú­cich tie­to lát­ky a sú­čas­ne ne­ga­tív­ne vy­me­dzu­je, že me­dzi tie­to lát­ky ne­pa­tria lie­ky a far­ma­ceu­tic­ké príp­rav­ky, zme­si ale­bo prí­rod­né pro­duk­ty, ob­sa­hu­jú­ce jed­nu ale­bo viac ur­če­ných lá­tok, ak ma­jú ta­ké zlo­že­nie, že ur­če­né lát­ky ne­mož­no pou­žiť ale­bo zís­kať ľah­ko ap­li­ko­va­teľ­ným spô­so­bom ale­bo eko­no­mic­ky vý­hod­ným spô­so­bom.
Najviac som sa ale pobavil na tejto hlaske :arrow:
Pri poh­ľa­de na sú­čas­ný mo­rál­ny úpa­dok spo­loč­nos­ti je zneu­ží­va­nie sti­mu­lan­cii v špor­te na zvy­šo­va­nie fy­zic­ké­ho vý­ko­nu sku­toč­ne iba kvap­kou v mo­ri amo­rál­nos­ti a nee­tic­ké­ho sprá­va­nia, kto­ré je sú­čas­ťou spo­lo­čen­ských vzťa­hov na všet­kých úrov­niach spo­lo­čen­ské­ho ži­vo­ta.
:007

Inak tej europskej legislativy k tomu je celkom pozehnane vela http://www.mzcr.cz/dokumenty/legislativ ... 051_3.html" target="_blank

Este co sa tyka rastlin a toho ze nieco obsahuju, zaujimava odpoved je tu http://rastamama.sk/zbieranie-lysohlavok-trestny-cin/" target="_blank (a je viacmenej v suhlase s tym sudnym rozhodnutim vyssie)

Takze zaver co si dnes z tohto ministudia odnasam je ten, ze samotne drzanie rastliny ktora nieco obsahuje (a nie je to trava) pravdepodobne este nezaklada na trestny cin nedovoleneho prechovavania omamnych latok. S tym ze to asi zavisi od dobrej vole sudcu ktory to pripadne dostane na stol, ci sa prikloni k prisnemu formalizmu (mas 0,001g zeleneho = basa) alebo vezme do uvahy malu spolocensku zavaznost takeho konania. Takze ked si od babky na mileticke teoreticky kupim trocha lysacov, mal by som byt v pohode, skor babka by mala problem. Jedno riziko by som videl v tom, ze ak by clovek take nieco objednal zo zahranicia, mozu mu to stopnut colnici a zacat riesit ze co to je, naco to je, ci to nie je zakazane, posunut to drogistom a tak dalej, a tam uz by mohol vzniknut problem ako dokazat ze z toho nechcem nic robit (co ide proti logike, keby som chcel vyrabat LSD asi si neobjednam hriby postou... :lol: :roll: )
Doplnte ma kludne kto na co pridete :)
Naposledy upravil/-a Lupask v 11.01.2017, upravené celkom 1 krát.
Lupask
Dátum registrácie: 14.09.2012

pozri si paragraf 187,188,188a,218a lenze to je tak definovane jak...
SQ-250kg(no wraps)
BP-180kg
DL-265kg
Chaskar

Návrat na "Všetko ostatné (posilovne, bazár, kde cvičiť, domáca posilka atď.)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: LightSkill a 7 neregistrovaných